سونای خشک مدرن

عنوان : عکس یک سونای خشک با دو تخت موازی و نیمکت های متحرک

عکس سونای خشک سبک مدرن
عکس سونای خشک سبک مدرن

توضیحات : در این سونا نیمکت ها بجای سکو استفاده می شوند . این سو ها متحرک هستند و در همه جای خانه یا محیط یک مجموعه سونا استخر قابل استفاده هستند . این سونا بسیار مدرن با طراحی هوشمندانه باعث احساس خوب و جالبی در انسان می شود . درب های شیشه ای باعث می‌شوند تا شخصی که درون سونا است احساس دلتنگی و خفگی نکند . یک محیط دلباز و زیبا .

کلمات کلیدی : سونای خشک مدرن , طراحی سونای مدرن , تخت سونا , سبک مدرن , سونای زیبا


ایده ها و تصاویر الهام بخش در زمینه دکوراسیون را از “سایت فن و هنر ” پیدا کنید

سونا هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه هنوز هم محبوب است. یک سونا می تواند به افراد در آرام کردن و استراحت کمک کند ، و مطمئنا مزایای سلامتی دیگری نیز دارد .

عرق کردن از دیرباز به عنوان یک روش درمانی استفاده می شود. بنا به گزارش انتشارات بهداشت هاروارد ، مایاها از 3000 سال پیش از خانه های عرق استفاده می کردند . در فنلاند هزاران سال از سونا استفاده شده است و از 3 خانه یک خانه فنلاندی هنوز هم از سونا استفاده می کنند. در ایالات متحده (ایالات متحده) تصور می شود بیش از یک میلیون سونا وجود داشته باشد.

اصلی ترین فواید پیشنهادی سونا برای آرامش و سلامت قلب و عروق است. با این حال ، یک سونا ممکن است برای همه مناسب نباشد.

حقایق سریع در مورد سونا:
در اینجا نکات کلیدی در مورد سونا وجود دارد. جزئیات بیشتر در مقاله اصلی است.

سونا یک اتاق است که در آن مردم قصد دارند در گرمای خشک استراحت کنند.
این ممکن است مزایایی برای سلامتی قلب و عروق که شبیه به نتایج حاصل از ورزش است فراهم کند.
نوشیدن الکل قبل یا در حین سونا می تواند خطرناک باشد.
هرکسی که مشکل قلبی عروقی داشته باشد یا باردار باشد ، باید قبل از استفاده از سونا به مشاوره پزشکی بپردازد.
سونا چیست؟
سونا به استراحت کمک می کند و ممکن است مزایای سلامتی دیگری نیز داشته باشد.
یک سونا معمولاً اتاقی است که بین 70 تا 100 درجه سانتیگراد یا 158 تا 212 درجه فارنهایت گرم می شود.

سونا سنتی فنلاندی معمولاً از گرمای خشک استفاده می کنند ، با رطوبت نسبی که اغلب بین 10 تا 20 درصد است. در سایر انواع سونا ، رطوبت بیشتر است. به عنوان مثال سونا به سبک ترکی دارای رطوبت بیشتری است.

استفاده از سونا می تواند دمای پوست را تا حدود 40 درجه سانتیگراد یا 104 درجه فارنهایت افزایش دهد.

با افزایش دمای پوست ، تعریق سنگین نیز رخ می دهد. ضربان قلب با تلاش بدن برای خنک شدن افزایش می یابد. معمول نیست که در حالی که مدت کوتاهی در یک سونا می گذارید ، یک لیوان عرق از دست بدهید.

انواع سونا
انواع مختلفی از سونا وجود دارد که بر اساس چگونگی گرم شدن اتاق وجود دارد.

این شامل:

سوزاندن چوب : چوب برای گرم کردن اتاق سونا و سنگهای سونا استفاده می شود. سونا های چوبی معمولاً رطوبت کم و درجه حرارت بالایی دارند.

گرمکن الکتریکی : شبیه به سونا چوب سوز، سونا الکتریکی گرم از درجه حرارت بالا و رطوبت کم است. یک بخاری برقی ، متصل به کف ، اتاق سونا را گرم می کند.

اتاق مادون قرمز : سونا مادون قرمز دور (FIRS) با سونا های چوبی و گرمکن برقی متفاوت است. لامپ های مخصوص برای گرم کردن بدن فرد و نه کل اتاق از امواج نور استفاده می کنند. درجه حرارت به طور معمول پایین تر از سونا های دیگر است ، اما فرد به روشی مشابه عرق می کند. معمولاً سونا مادون قرمز حدود 60 درجه سانتیگراد است.

اتاق بخار : اینها با سونا متفاوت است. به جای گرمای خشک ، یک اتاق بخار دارای رطوبت زیاد و گرمای مرطوب است.

مزایای ممکن برای سلامتی
صرف نظر از چگونگی گرم شدن سونا یا میزان رطوبت ، تأثیرات آن بر بدن مشابه است.

وقتی فرد در سونا می نشیند ، ضربان قلب آنها افزایش می یابد و رگ های خونی گسترش می یابد. این باعث افزایش گردش خون می شود ، به روشی مشابه ورزش کم و متوسط ​​بسته به مدت زمان استفاده از سونا.

ضربان قلب هنگام استفاده از سونا ممکن است تا 100-150 ضربان در دقیقه افزایش یابد. این ممکن است برخی از مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد.

تسکین درد
افزایش گردش خون ممکن است به کاهش درد عضلات ، بهبود حرکت مفاصل و کاهش درد ورم مفاصل کمک کند .

کاهش سطح استرس
از آنجا که گرمای یک سونا گردش خون را بهبود می بخشد ، ممکن است باعث آرامش نیز شود. این می تواند احساس بهزیستی را بهبود بخشد.

بهبود سلامت قلب و عروق
کاهش سطح استرس هنگام استفاده از سونا ممکن است با خطر کمتری از وقایع قلبی عروقی در ارتباط باشد.

در یک مطالعه انجام شده در فنلاند ، طی مدت 20 سال ، 2،315 مرد در سن 42 تا 60 سال دنبال شدند. یافته‌ها حاکی از آن است که افرادی که از سونا استفاده می کنند ، خطر کمتری از مرگ در اثر بیماری قلبی عروقی دارند.

از شرکت کنندگان در این مطالعه ، 878 نفر در اثر بیماری های قلبی عروقی ، بیماری عروق کرونر یا مرگ ناگهانی قلبی درگذشت. شرکت کنندگان طبق این که چند بار از سونا استفاده می کنند ، شامل هفته ای یک بار ، دو تا سه بار در هفته و چهار تا هفت بار در هفته طبقه بندی شدند.

پس از تنظیم عوامل خطر قلبی عروقی ، افزایش مصرف سونا با کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی کشنده مرتبط است.

شرکت کننده هایی که از سونا دو تا سه بار در هفته استفاده می کردند ، 22 درصد کمتر از کسانی که فقط هفته ای یکبار از آن استفاده می کردند ، دچار مرگ ناگهانی قلبی شدند. افرادی که چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می کردند ، 63 درصد کمتر از افرادی که فقط هفته ای یک بار از سونا استفاده می کردند ، احتمال مرگ ناگهانی قلبی را تجربه کردند و 50 درصد نیز کمتر از بیماری قلبی عروقی می میرند.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا رابطه مشخصی بین مصرف سونا و کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی وجود دارد .

مصرف سونا همچنین ممکن است با فشار خون پایین و افزایش عملکرد قلب همراه باشد.

در حالی که ممکن است مطالعات امیدوارکننده باشد ، استفاده از سونا نباید برای حفظ سلامت قلب جایگزین یک برنامه ورزشی شود. شواهد بیشتری برای حمایت از مزایای ورزش منظم وجود دارد.

مشکلات پوستی
سونا خشک در حین استفاده پوست را خشک می کند. ممکن است برخی از مبتلایان به پسوریازیس متوجه شوند که علائم آنها هنگام استفاده از سونا کاهش می یابد ، اما افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک ممکن است دریابند که این بدتر می شود.

آسم
افراد مبتلا به آسم موجب تسکین برخی از علائم به عنوان یک نتیجه از با استفاده از یک سونا پیدا سونا ممکن است به باز شدن راه های هوایی ، شل شدن خلط و کاهش استرس کمک کند.

خطر ابتلا به آلزایمر کمتر است؟
در سال 2016 ، محققان فنلاند یافته های یک مطالعه 20 ساله را منتشر کردند که استفاده از سونا را با خطر کمتری از زوال عقل و آلزایمر مرتبط می کرد . این مطالعه شامل 2315 مرد سالم در سنین 42 تا 60 سال است.

کسانی که از سونا 2 تا 3 بار در هفته استفاده می کردند ، 22 درصد کمتر دچار دمانس و 20 درصد احتمال ابتلا به آلزایمر نسبت به افرادی که از سونا استفاده نمی کردند ، کمتر بود. افرادی که چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می کردند ، 66 درصد کمتر از افرادی که هفته ای یک بار از سونا استفاده می کردند ، دچار زوال عقل و 65 درصد کمتر دچار آلزایمر می شوند.

با این حال ، نتایج اثبات نمی کنند که یک سونا باعث کاهش خطر می شود. ممکن است افراد مبتلا به زوال عقل از سونا استفاده نکنند. برای تأیید این یافته ها تحقیقات بیشتری لازم است.

powered by Rubicon Project
خطرات و اقدامات احتیاطی برای سلامتی
به نظر می رسد استفاده متوسط ​​از سونا برای بیشتر افراد بی خطر است. با این حال ، فرد مبتلا به بیماری قلبی عروقی باید ابتدا با پزشک صحبت کند.

خطرات فشار خون
تعویض بین گرمای سونا و آب سرد در استخر توصیه نمی شود ، زیرا می تواند فشار خون را بالا ببرد.

استفاده از سونا همچنین ممکن است باعث افت فشار خون شود ، بنابراین افرادی که فشار خون پایین دارند باید با پزشک خود صحبت کنند تا مطمئن شوند که استفاده از سونا بی خطر است.

افرادی که اخیراً دچار حمله قلبی شده اند نیز ابتدا باید با پزشک خود صحبت کنند.

خطر کم آبی
کمبود آب بدن می تواند در اثر ریزش مایعات باشد. افرادی که شرایط خاصی مانند بیماری کلیوی دارند ، بیشتر در معرض خطر کم آبی بدن هستند.

افزایش دما همچنین می تواند منجر به سرگیجه و حالت تهوع در برخی افراد شود.

موارد احتیاط
برای جلوگیری از هرگونه اثرات منفی بر سلامتی ، موارد احتیاطی زیر نیز توصیه می شود:

از مصرف الکل خودداری کنید : الکل خطر کمبود آب بدن ، افت فشار خون ، آریتمی و مرگ ناگهانی را افزایش می دهد.

بررسی های چند ساله در فنلاند که مرگ ناگهانی را تجربه کرده اند نشان داد که در 1.8 درصد از موارد ، فرد در 3 ساعت گذشته سونا داشته است و در 1.7 درصد از موارد ، در 24 ساعت گذشته این کار را کرده اند. بسیاری از این افراد الکل مصرف کرده بودند.

مدت زمان صرف شده در یک سونا را محدود کنید : بیش از 20 دقیقه به طور همزمان در یک سونا صرف نکنید. کاربران بار اول باید حداکثر 5 تا 10 دقیقه وقت بگذارند. هرچه آنها به گرما عادت می کنند ، می توانند به آرامی زمان را تا حدود 20 دقیقه افزایش دهند.

آب زیادی بنوشید : از هر نوع سونا که شخص استفاده می کند ، مایعات جایگزین شده از تعریق بسیار مهم است. افراد باید بعد از استفاده از سونا حدود دو تا چهار لیوان آب بنوشند.

در صورت بیماری از مصرف سونا خودداری کنید : افرادی که مریض هستند نیز باید قبل از استفاده از سونا صبر کنند تا بهبود یابند. زنانی که باردار هستند یا کسانی که شرایط پزشکی خاصی دارند ، از جمله فشار خون پایین ، باید قبل از استفاده از سونا از پزشک خود سؤال کنند.

سرپرستی کودکان: کودکان 6 ساله و بالاتر از استفاده از سونا بی خطر هستند ، اما در انجام این کار باید تحت نظارت قرار بگیرند. آنها باید بیش از 15 دقیقه در یک زمان در آنجا بمانند.

سونا دور افتاده: آیا آنها کار می کنند؟
سونا های مادون قرمز دور (FIRS) برای افرادی که مشکلات تحرک و مسائل بهداشتی دارند توصیه می شود که نتوانند در دماهای بالا که معمولاً در یک سونا یافت می شوند ، مشکل باشد.

با بررسی های انجام شده مشخص شد که مزایای FIRS احتمالاً شامل موارد زیر است :

پیشرفت در برخی از انواع فشار خون بالا ، نارسایی احتقانی قلب و مشکلات قلبی عروقی
تحمل به ورزش را افزایش دهید
کاهش استرس اکسیداتیو ، درد مزمن و خستگی مزمن
اطلاعات مربوط به کاهش وزن و قند خون متناقض نبود.

با این حال ، محققان خاطرنشان می كنند كه این شواهد با موضوعاتی از قبیل اندازه نمونه كوچك ، مدت كوتاه مدت و این واقعیت كه همان گروه تحقیقاتی هسته ای بسیاری از مطالعات را انجام داده اند محدود شده است.

اسطوره های سلامتی
ممکن است برخی از مزایای سلامتی برای گذراندن وقت در سونا وجود داشته باشد ، اما برخی از اسطوره ها نیز وجود دارند.

غلط: عرق کردن سموم را از بین می برد
یکی اینکه عرق کردن می تواند سموم بدن را از بین ببرد. درست است که تعریق در حین استفاده از سونا اتفاق می افتد ، اما هیچ تحقیق علمی وجود ندارد که ثابت کند عرق بدن را سم زدایی می کند. سموم مانند الکل ، جیوه و آلومینیوم عمدتا توسط کلیه ها ، کبد و روده ها از بین می روند.

غلط: از سونا در کاهش وزن کمک می کند
اسطوره دیگر در مورد استفاده از سونا این است که منجر به کاهش وزن می شود. پس از استفاده از سونا می توان حدود پوند را از دست داد ، اما کاهش وزن به دلیل از دست دادن مایعات است نه چربی. به محض اینکه فرد چیزی بخورد یا بنوشد ، وزن جایگزین می شود.

آخرین بازدید پزشکی در تاریخ 17 ژوئن 2019