09191210119 گروه طراحی و دکوراسیون چوبی bestart2000@gmail.com

طراحی ، اسکیس و طراحی و نقاشی در معماری

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩۱
آموزش طراحی، اسکیس و مهارت های طراحی و نقاشی در معماری

همه چیز از یک خط ساده شروع میشود

شما باید به مهارت برسید .
شاید باور نکنید اولین پروژه اولین خط و اولین طرح من باعث شد تا من خجالت بکشم اما امروز از آن لذت میبرم پس به تمرین ایمان داشته باشید .

شما همچون طراحان بزرگ جهان هستید فقط در مسیر قرار نگرفته اید و این جا اول خط مسیر درست است . شروع کنید ورق a4 , a3 را بردارید آن را روی تخته رسم سا هر حالتی که بهتر قرار میگیرد قرار دهید . حالت ورق کاغذ معمولی به بدن شما قائم است نه شما کج میشوید نه کاغذ فقط حرکت آرنج و مچ مهم است و خطی که شما میکشید . در ابتدا دقت مهم است

حال به درس اول میپردازیم .
خط و خطوط

در طراحی خط هابه سه دسته تقسیم میشوند .

3 – خطوط مایل از راست به چپ و چپ به راست
2 – خطوط افقی در جت راست به چپ و بر عکس
1 – خطوط عمودی در جهت بالا به پایین و پایین به بالا

با فاصله معین ترسیم کنید خود را مقید به انجام نکات خارج از طراحی نکنید . هر روشی میتواند درست باشد و ما از تجربه استادان بهره میبریم .

خطوط عمودی افقی مورب در تمام جهت تمرین شوند تا به خطی صاف و زیبا مبدل شود . لرزش دست از بین میرود . ناهنجاری ها زدوده میشود و شما به تعادل میرسید .

خطوط باید در اندازه های مختلف ترسیم شود با فاصله معین و موازی باهم .

در رسم خطوط خطوط ابتدایی را با دقت رسم کنید و با پیدا شدن مهارت از سرعت بیشتری استفاده کنید .
از چرخش مچ غافل نشوید . شاید در این جلسه درخواست چرخش مچ کار اشتباهی باشد . اما در نظر داشته باشید که مچ باید به عنوان یک اهرم به تمام جهات استفاده شود . اما در ابتدا به حرکت مچ زیاد گیر ندهید و از آرنج بهره ببرید .

تمرین و تمرین و تمرین

روح و روان ما به خطوط عکس العمل نشان میدهند . هر جهتی تاثیری دارد

برادر من با 300 صفحه توانست جلسه سوم را بگذراند .

بعضی با 10 صفحه و بعضی با 1000 صفحه اما طراحی و هنر یعنی مداومت ، لذت ، انگیزه روزافزون و.. .

امید وارم در کنار هم بتوانیم به نتایج خوبی برسیم . ارادتمند شما فربد

نمونه کارهای قدیم من : یاد آن دوران بخیر

 
درباره اسکیس

یک تعریف زیبا :

اسکیس در حقیقت انجماد یک ایده درحال عبور از ذهن است .

اسکیس طراحی تند , سریع و ساده است .

اسکیس یک ابزار است تا ما بتوانیم ایده ها و افکار درون ذهنمان را به ظهور برسانیم .

اسکیس بازگو کننده یک سلسله تفکرات است که در ذهن معمار یا طراح وجود دارد و از طریق فرآیند طراحی به واقعیت می پیوندد

اسکیس طراحی دست آزاد است ، دستی فارغ از هرگونه ابزار ، جز قلم برای کشیدن ، دستی توانمند و هماهنگ با ذهن .

اسکیس یا طراحی سریع با دست ، اجمالی از یک منظر یا ساختار یک حجم است ،

که در عین موجز بودن شامل تمام زوایا ، پستی بلند ی ها و سایه روشن های آن نیز می باشد

ویژگی های یک اسکیس
یک اسکیس می تواند نحوه فکر کردن طراح را نسبت به موضوع طراحی بیان کند .

اسکیس به دور از هرگونه دروغ است و ما صادقانه هر آنچه که در ذهن خود می بینیم را به روی کاغذ می آوریم .

اسکیس نوعی بیان معماری و بهتر از آن معمارانه است و از اصالت بالایی در این رشته و سایر رشته های هنر های تجسمی بر خوردار است و ابزار مناسبی برای خلق و بیان ایده ها می باشد .

ذات اسکیس طراحی تند ، سریع می باشد ، پس گاهی ممکن است که یک اسکیس دارای خطوط زیاد باشد .

اسکیس ها کمک خواهند کرد تا ما بیشتر در مورد ایده های خود فکر کنیم و آن ها را بررسی نماییم و بیشتر به پرورش و رشد آن ها بیاندیشیم .

گاهی اوقات در برخی از اسکیس ها و اتودهای شخصی و اولیه ممکن است اغراق وجود داشته باشد البته این مورد در مراحل اولیه کار امری است شخصی و برگرفته از بینش طراح ، که در مراحل بعدی بر طرف خواهد شد .

خلاصه آن که :

ما به عنوان یک دانشجوی معماری یا معمار و یا طراح باید نوعی تفکر منطقی و قوی نسبت به موضوع طراحی داشته باشیم و در حقیقت ایده ها و افکار را بتوانیم در راستای اهداف والا خلق و پرورش دهیم .

حال اگر قدرت بیان آن را توسط دست آزاد و ابزار اسکیس نداشته باشیم ناچاراً به طرق دیگر ایده و فکرمان را بیان می کنیم مثلاً از ساخت ماکت و یا طراحی دو بعدی و سه بعدی رایانه ای و یا دست با ابزار ( مسلح ) کمک می گیریم . مهم این است بتوانیم فکرمان را بیان کنیم بیانی معمارانه .

اگر ما قادر باشیم اسکیس های با گرافیک بالا و یا به اصطلاح زیبا و با رنگ و لعاب و در سطح حرفه ای ارائه کنیم ، اما پشت این خطوط به ظاهر زیبا فکر و مبانی نظری و هدف نداشته باشیم در واقع کاری بیهوده و عبث انجام داده ایم و خود را گول زده ایم و این گونه ترسیمات هیچ گونه جایگاهی برای رشد نخواهند داشت . پس بهتر است اول چگونه فکر کردن را بیاموزیم و بعد چگونه خلق کردن و چگونه ارائه کردن را …

امیدوارم یکی از ویژ گی های دو گروه اول را داشته باشید … ò

افرادی که دست قوی را به همراه ذهن قوی دارند .

افرادی که فکر قوی دارند اما قدرت ارائه افکار خود را به صورت اسکیس و اتود ندارند .

افرادی که دست قوی دارند ولی از داشتن ایده های خوب و در حقیقت از داشتن فکری قوی در زمینه خلق پرورش ایده های معمارانه محروم هستند .

افرادی که هیچ کدام از ویژگی های موارد بالا را ندارند

لینک منبع : سایت آموزش طراحی و معماری مجموعه های آبی استخر شنا

سایت جامع پیمانکاران

مسابقات موج سواری 2011 – 2012

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩۱
مسابقات موج سواری،استخر موج

این ورزش به شما شادابی ، تندرستی میدهد.

خانه موج ایران سازنده سازه های آبی

انتقاد برخی مدیران مدارس از واریز نشدن سرانه شنای دانش آموزان

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – شنبه ٧ امرداد ۱۳٩۱
انتقاد برخی مدیران مدارس از واریز نشدن سرانه شنای دانش آموزان

انتقاد برخی مدیران مدارس از واریز نشدن سرانه شنای دانش آموزان قائم مقام تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در حالی از پرداخت سرانه مربوط به شنای دانش آموزان خبر می دهد که برخی مدیران مدارس می گویند هنوز هیچ اعتباری در این بخش به مدارس آنها واریز نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، طرح شنای دانش آموزان مقطع سوم ابتدایی امسال برای اولین بار در سراسر کشور آغاز شد و نزدیک به 950 هزار دانش آموز از مجموع یک میلیون و 150 هزار دانش آموز پایه سوم ابتدایی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

کلید اجرای این طرح در تاریخ بیست و هفتم مهرماه سال 1389 با حضور رئیس جمهور با عنوان “سباح” کلید خورد. وزیر آموزش و پرورش در آن زمان  اعلام کرد: تمام هزینه های مربوط به این طرح را تقبل می کند و نیازی به دریافت هزینه از والدین دانش آموزان نیست.اما اکنون با گذشت نزدیک به دو ماه از پایان سال تحصیلی، برخی از مدیران مدارس عنوان می کنند که سرانه شنا هنوز به مدرسه آنها اختصاص پیدا نکرده و برای پرداخت هزینه ها مجبور به استفاده اعتبارات بخشهای دیگر شده اند.

“س.د” مدیر یکی از مدارس ابتدایی منطقه 14 در این باره به مهر گفت: تاکنون یک ریال بابت سرانه شنا به من و مدیران مدارس دیگر منطقه پرداخت نشده و یکبار که در حضور رئیس سازمان طرح مسئله کردیم گفتند که اعتبارات آماده است و به زودی به حساب همه مدارس واریز می شود اما بعد از مدتی با مراجعه به منطقه و مطالبه آن، عنوان کردند که هنوز اعتباری از سازمان تخصیص پیدا نکرده که ما واریز کنیم.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از یک میلیون تومان برای رفت و آمد دانش آموزان به استخر شنا هزینه شده که از محل اعتبارات دیگر پرداخت کردیم. همچنین هزینه های مربوط به استخر نیز هنوز پرداخت نشده است.

همچنین “الف.خ” مدیر یکی دیگر از مدارس ابتدایی این منطقه به مهر گفت: تاکنون چند بار به منطقه مراجعه کرده ام اما عنوان می کنند که اعتباری هنوز از سوی استان تخصیص پیدا نکرده و به محض اینکه تامین شود به حسابتان واریز می کنیم.

هاشمی: سرانه را پرداخت کرده ایم

اما کیومرث هاشمی، قائم مقام تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در این باره به خبرنگار مهر گفت: تاکنون سرانه های مربوط به شنای دانش آموزان را پردخت کرده ایم و ظرف چند روز آینده مابقی آن نیز به حساب استانها واریز می شود.

وی در پاسخ به این سئوال که تا کنون چه میزان از سرانه شنای دانش آموزان پرداخت شده افزود: در مرحله اول 10 میلیارد تومان از سرانه را تخصیص دادیم و چند روز گذشته نیز 2.5 میلیارد تومان دیگر را به حساب استانها واریز کردیم.

هاشمی ادامه داد: 3.5 میلیارد تومان از اعتبارات ملی باقی مانده است که آن را ظرف چند روز آینده پرداخت خواهیم کرد و اگر تاکنون مدارس اعتبارات خود را دریافت نکرده اند قطعا مشکل از آموزش و پرورش استانها است.

قائم مقام تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این اعتبار جزو هزینه های ملی بوده و استانها نیز باید سهم خود را بپردازن دکه آن بخش به عهده ما نیست.

مطالعه ترمودینامیک

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – چهارشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۱
ترمودینامیک

طرحهایی که عملاً با شکست رو به رو شدند. یافته های حاصل از آزمایشان نشان داد که ساختن چنین ماشینی غیر ممکن است
مطالعه ترمودینامیک را مهندسین قرن نوزدهم آغاز کردند؛ آنها می خواستند بدانند قوانین فیزیک چه محدودیت هایی بر عملکرد ماشین های بخار و سایر ماشین های تولید کننده انرژی مکانیکی تحمیل می کنند. ترمودینامیک درباره تبدیل یک شکل انرژی به شکلی دیگر، به ویژه تبدیل گرما به سایر شکلهای انرژی بحث می کند. این کار با مطالعه روابط بین پارامترهای صرفا ماکروسکوپی صورت می گیرد که رفتار سیستمهای فیزیکی را توصیف می کنند. این گونه توصیف ماکروسکوپی (و در مقیاس بزرگ)، لزوما تا حدی خام است، چرا که همه جزئیات کوچک مقیاس و میکروسکوپی را نادیده می گیرد. اما در کاربردهای عملی، این جزئیات اغلب مهم نیستند. برای مثال، مهندسی که رفتارهای گازهای حاصل از احتراق را در سیلندر یک موتور اتومبیل بررسی می کند می تواند با کمیتهای ماکروسکوپی همچون دما، فشار، چگالی و ظرفیت حرارتی کار خود را پیش ببرد

ترمودینامیک
.موتور درونسوز برای تبدیل یک نوع انرژی به نوعی دیگر ساخته شده است.

ترمودینامیک
.موتور درونسوز برای تبدیل یک نوع انرژی به نوعی دیگر ساخته شده است.

در واقع دانشمندان به دنبال یافتن پاسخ این پرسش بودند که آیا می توان ماشینی ساخت که به طور دائمی کار مکانیکی انجام دهد. آنها مدتها بر روی این موضوع تحقیق کردند و تعدادی از محققین نیز طرحهایی برای این کار پیشنهاد نمودند. این طرحها محدودیتهای قوانین ترمودینامیک را رعایت نمی کردند. در این طرحها بدون انجام دادن کار انرژی گرفته می شد. هدف این بود که ابزار ساخته شده بدون مصرف هیچ گونه سوخت یا هر گونه انرژی ورودی دیگر، کار خروجی بی پایانی را تامین کند. در شکل میله های کوتاه لولا شده، که به میخ ها تکیه دارند، وزنه ها را به چرخ متصل می کنند. وقتی میله ها در وضعیت نشان داده شده هستند، عدم توازنی در توزیع وزن وجود دارد که موجب ایجاد یک گشتاور ساعتگرد خواهد شد که چرخ را در جهت نشان داده شده می چرخاند. طراح می پنداشت این گشتاور همیشگی است و نه تنها چرخش چرخ را حفظ می کند، بلکه به طور دائمی به محور آن انرژی می دهد. اما آنچه در عمل اتفاق می افتد اینست که پس از یک دور چرخیدن، جرم ها در یک وضعیت متعادل باقی می مانند و حرکت متوقف می شود. در این راه کوششهای فراوانی صورت گرفت، اما هیچکدام عملی نبود.
طرحهایی که عملاً با شکست رو به رو شدند. یافته های حاصل از آزمایشان نشان داد که ساختن چنین ماشینی غیر ممکن است. قانوناول ترمودینامیک نیز چیزی نیست، مگر بیان همین بقای انرژی.
اگر تنها راه تغییر دادن انرژی یک دستگاه، انجام دادن کار روی دستگاه و یا واداشتن دستگاه به انجام کار بود، مسئله ساده بود. هر کاری که روی دستگاه انجام می دادیم در نهایت به صورت انرژی مکانیکی پس گرفته می شد. دادن گرما به دستگاه هم سبب بالا رفتن دمای آن می شود و وقتی جسم به دمای اولیه اش بازمی گشت، گرمایی را که قبلا گرفته بود عینا پس می داد. به این ترتیب می شد از نوعی انرژی مکانیکی داخلی دستگاه سخن گفت که عبارت بود از جمع جبری کار انجام یافته به وسیله دستگاه و کار انجام شده روی آن؛ در کنار آن دستگاه دارای یک محتوای گرمایی بود، که از جمع جبری گرمای داده شده به دستگاه و گرمای گرفته شده از آن محاسبه می گردید.

قوانین اول و دوم

قانون اول ترمودینامیک
آزمایش ژول نشان داد که این تئوری نادرست است. دمای یک جسم را می شد با انجام دادن کار روی آن تغییر داد؛ یک جسم می توانست گرما بگیرد (مثلا ماشین بخار) و کار مکانیکی انجام دهد. به این ترتیب معلوم شد که نمی توان از گرمایی که در مقدار معینی ماده وجود دارد و یا از انرژی مکانیکی آن به صورت جدا از هم سخن گفت. جسم فقط دارای یک مخزن انرژی است، که آن را “انرژی داخلی” می نامیم.
هم کار مکانیکی و هم گرما در این مخزن سهیم اند؛ برداشت انرژی از این مخزن می تواند به صورت کار مکانیکی و یا گرما باشد. این، قانون اول ترمودینامیک است:

هر گاه فرآیندی را که با گرما و کار سر و کار دارد به کار گیریم تا دستگاهی را از یک حالت آغازین به یک حالت جدید برسانیم، تغییر انرژی درونی سیستم مقدار ثابتی دارد که مستقل از جزئیات فرآیند است.
تغییرات انرژی درونی برابر مجموع کار انجام شده بر روی سیستم و گرمای داده شده به آن می باشد. به عبارت دیگر اگر تغییرات انرژی درونی را با Δu ، کار انجام شده بر روی سیستم را با w و گرمای داده شده به آن را با Q نشان دهیم، خواهیم داشت:
Q+W=Δu
البته مقدار کار یا میزان گرما به جزئیات و مسیر فرآیند وابسته اند.
قانون اول به ما اجازه می دهد که مقدار مجهول گرما یا کار لازم برای یک فرآیند را با استفاده از مقدار گرما و کار لازم برای فرآیندی متفاوت که سیستم را از همان حالت آغازین به حالت نهایی مشابه می رساند، محاسبه کنیم.
همچنین گاه به کمک آن می توانیم نتایج کیفی عمومی چندی درباره رفتار یک سیستم به دست آوریم.

‌یک بطری را که از نظر حرارتی عایق بندی شده با گاز آرمانی در دمایی مانند T1 بردارید، و به وسیله یک لوله که شیری دارد، آن را به بطری عایق بندی شده دیگری که خلاء شده است متصل کنید. (شکل زیر) اگر ناگهان شیر را باز کنید، گاز از بطری اول به درون دومی خواهد شتافت تا فشارها برابر شوند. به طور تجربی، دریافته ایم که این فرآیند انبساط آزاد، دمای گاز را تغییر نمی دهد- هنگامی که گاز به تعادل دست می یابد و از شارش باز می ایستد، دمای نهایی هر دو بطری برابر با دمای آغازین(T1) است.

چه چیزی می توانیم از این مشاهده تجربی استنتاج کنیم؟ از آنجا که بطریها از نظر حرارتی از محیط پیرامونشان عایق بندی شده اند، فرآیند انبساط نه گرمایی به گاز می افزاید و نه از آن می گیرد. یعنی Q=0 است. افزون بر این، فرآیند انبساط متضمن کاری نیست ( به استثناء مقدار ناچیزی که برای چرخاندن شیر لازم است)، یعنی W=0 است. در نتیجه قانون اول به ما می گوید که انرژی گاز تغییر نمی کند.
این نشان می دهد که تغییر حجم بر انرژی اثر نمی گذارد؛ یعنی، انرژی درونی گاز آرمانی تابعی از حجم نیست. بنابر قانون اول، فرض شده است انرژی گاز تابعی از پارامترهای ماکروسکوپی p،V و T است. از آنجا که قانون گاز آرمانی به ما اجازه می دهد که p را بر حسب V و T بیان کنیم، انرژی را می توان به صورت تابعی از دو متغیر V و T انگاشت. ولی مطالب بالا نشان می دهد که تغییر حجم بر انرژی بی اثر است؛ در نتیجه انرژی درونی گاز آرمانی تابعی از دمای تنهاست.
نتایج ترمودینامیک فقط برای حالتهای تعادلی سیستم بکار می رود، یعنی آن حالتهای ایستایی که سیستم، هنگامی که انتقال جرم، انتقال حرارت، و همه واکنشهای شیمیایی و دیگر واکنشها به پایان می رسند، در آن آرام می گیرد. برای گاز درون دو بطری که در شکل نشان داده شده، حالت آغازین (گاز در یک بطری محدود شده و شیر بسته است) یک حالت تعادل است، و حالت نهایی (گاز به طور یکنواخت در هر دو بطری توزیع شده) نیز یک حالت تعادل است. اما حالت میانی، هنگامی که بلافاصله پس از این که شیر را باز می کنیم، و گاز از بطری پر به درون بطری خالی هجوم می برد، یک حالت تعادل نیست.
بنابراین مجبوریم در این مورد (و نیز در سایر مسائل ترمودینامیک) محاسبات را به تغییرات کند و گام به گام (شبه ایستا و نزدیک به حالت تعادل) محدود می کنیم تا فرمولها در حین تغییر نیز صادق باشند. ممکن است چنین محدودیتی دست و پا گیر به نظر برسد، اما در عمل آنقدر هم که تصور می شود دردسرساز نیست.

قانون دوم ترمودینامیک
در قسمت بالا مشخص شد که می‌توان انرژی درونی یک جسم را به صورت گرما یا انرژی مکانیکی استخراج کرد. دانشمندان در صدد بودند که ماشینی بسازند که بتواند با دریافت انرژی کمتر، کار ( یا گرمای ) بیشتری تحویل دهد. اگر بتوان تمام انرژی درونی یک جسم را به کار تبدیل کرد، تا حد زیادی به این هدف نزدیک می‌شویم. می‌خواهیم ماشینی بسازیم که قادر باشد پس از انجام مقدار معینی کار به نقطه ابتدایی خود باز گردد؛ در این صورت این ماشین می‌تواند به طور دائمی کار تولید کند. این فرآیند را یک “چرخه” می‌نامند. حال اگر منبع انرژی این چرخه، انرژی درونی ماده باشد، می‌توان تا پایان یافتن این انرژی درونی، دمای جسم را کاهش داد و در عوض کار تولید کرد.
در عمل هیچ گاه نمی توان چنین ماشینی ساخت. هیچ ماشینی نیست که فقط با یک منبع گرمایی کار کند. برای آنکه در یک چرخه، مقداری کار انجام گیرد و مقداری گرما استخراج شود، باید قسمتی از چرخه در دمایی پایین تر از دمای منبع عمل کند. قانون دوم ترمودینامیک در واقع همین مطلب را آشکار می‌سازد.
قوانین ترمودینامیک به ما نشان می‌دهند که چه چیز امکان پذیر نیست. از این رو هیچ تجربه یا آزمایشی به تنهایی نمی تواند آدمی را متقاعد کند که این قوانین صحیح هستند. تنها چیزی که می‌توان گفت این است که ترمودینامیک تاکنون در تفسیر و پیش بینی همه پدیده های گرمایی موفق بوده و هنوز هم هست.

ماشین گرمایی

گرما را می‌توان با سوخت تولید نمود، امّا معمولاً آنچه نیاز داریم کار مکانیکی است. ماشینی که در یک فرآیند چرخه ای انرژی گرمایی را به کار مکانیکی تبدیل کند، ماشین گرمایی نامیده می‌شود.
ماشینهای گرمایی اولیه بازده بسیار کمی داشتند. تنها بخش کوچکی از گرمای گرفته شده از منبع گرمایی می‌توانست به کار مفید تبدیل شود. حتّی پس از تکامل طراحی فنی این ماشین ها، باز هم کسر قابل ملاحظه ای از گرما هدر می‌رفت و به انرژی مکانیکی تبدیل نمی شد. آرزوی ابداع ماشینی که بتواند گرما را از یک منبع بی انتها، مثلاً آب اقیانوس، بگیرد و آن را به طور کامل به کار مفید تبدیل کند، هیچ وقت عملی نشد. اگر می‌شد، ما دیگر نیازی به سوزاندن سوخت نداشتیم. می‌توان ثابت کرد که اگر چنین می‌شد، حتی امکان این را داشتیم که ماشینی بسازیم که بدون نیاز به کار خارجی، گرما را از جسم سرد به جسم گرم منتقل کند ( یعنی یک یخچالی که انرژی مصرف نمی کند! ). هیچ یک از این آرزوهای بلند پروازانه منافاتی با قانون اول ترمودینامیک ندارد. ماشین گرمایی، انرژی حرارتی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کرد، امّا میزان کل انرژی در این فرآیند ثابت بود. با وجود این، هیچکدام از این آرزوها هرگز تحقق نیافته اند.
قانون دوم ترمودینامیک نیز – که از تعمیم تجربه های متعدد حاصل شده است – مؤید آن است که چنین ماشین هایی وجود ندارند. این قانون به چندین صورت مختلف بیان می‌شود که می‌توان نشان داد همگی آنها معادل یکدیگر هستند؛ یعنی اگر هر یک از این بیان‌ها نادرست فرض شود، می‌توان نشان داد بیان های دیگر نیز نادرست است. ما در اینجا دو صورت از بیان این قانون را ذکر می شود. در صورت اول بر بازده تبدیل گرما به کار تأکید می‌شود و صورت دوم به برگشت ناپذیری طبیعت توجه دارد.
صورت اول، بیان کلوین: فرآیندی که تنها نتیجه آن تبدیل کامل گرما به کار باشد، به هیچ وجه ممکن نیست.
صورت دوم، بیان کلاوسیوس: انتقال گرما از یک جسم سرد به یک جسم گرمتر، بدون انجام کار، ممکن نیست.
بیان کلوین می‌گوید که در تبدیل گرما به کار نمی توان به بازده صد درصد دست یافت؛ و بیان کلاوسیوس، امکان معکوس شدن تمایل طبیعی گرما به جاری شدن از جسم گرم به جسم سرد، بدون دخالت عامل خارجی ( مثلاً به صورت کار ) را نفی می‌کند. به عبارت دیگر، بیان اول امکان ساختن ماشین گرمایی ایده آل و بیان دوم امکان ساختن یخچال ایده آل را نفی می‌کند.

مراحل مطالعه ترمودینامیک

قدم اول در مطالعه ترمودینامیک ، انتخاب قسمتی از فضا یا شی و یا نمونه است که به اختیار در نظر گرفته و مطالعه روی آن متمرکز می‌شود این قسمت را اصطلاحا سیستم می‌گویند. بقیه فضا یا شی نمونه را که در تماس با سیستم بوده و در تحولات سیستم دخالت دارد یا به بیان دیگر با سیستم اندرکنش می‌کند، به مفهوم کلمه ، محیط اطراف می‌گوییم.
قدم بعدی انتخاب روش و یا دیدگاهی است که بررسی و مطالعه از آن دیدگاه صورت می‌گیرد. در این رهگذر دو دیدگاه به ظاهر متفاوت وجود دارد که عبارتند از:
دیدگاه ماکروسکوپیک
Macroscopic
دیدگاه ماکروسکوپیک ، یک نگرش کلی است و مشخصات کلی ، یا خواص بزرگ مقیاس سیستم ، مبنای توصیف ماکروسکوپی سیستم را تشکیل می‌دهند. بطور خلاصه ، توصیف ماکروسکوپیکی یک سیستم عبارت از مشخص کردن چند ویژگی اساسی و قابل اندازه‌ گیری آن سیستم است.
دیدگاه میکروسکوپیک
Microscopic
از نظر آماری ، یک سیستم متشکل از تعداد بسیار زیادی ملکول( Nمولکول) که هر کدام از این مولکولها می‌تواند در مجموعه‌ای از حالتهایی که انرژی آنها مساوی E1 و E2 و … است، قرار می‌گیرد. این سیستم را می‌توان بصورت منزوی در نظر گرفت و یا در بعضی موارد می‌توان فرض کرد که مجموعه‌ای از سیستمهای مشابه، یا جمعی از سیستمها، آنرا در بر گرفته‌اند.
زمانی که برابری حرارت با انرژی مکانیکی، بطور قاطع محقق شد، موقع آن فرا رسید که قوانین مربوط به تبدیل شکلی از انرژی به شکل دیگر، تدوین شود. نخستین گامی که در این جهت برداشته شد، توسط فیزیکدان آلمانی ، رودلف کلاسیوس (Clausius) و فیزیکدان انگلیسی ، لرد کلوین (Keluin) در نیمه دوم قرن نوزدهم صورت گرفت. این تلاشها به همین صورت ادامه یافت تا اینکه قوانین اساسی ترمودینامیک که بدنه اصلی و زیر بنای این علم را تشکیل می‌دهند، تدوین شد.

قانون صفرم ترمودینامیک

یک کمیت اسکالر به نام دما وجود دارد که خاصیتی است متعلق به تمام سیستمهای ترمودینامیکی (در حال تعادل)، بطوری که برابری آن شرط لازم و کافی برای تعادل گرمایی است.

قانون اول ترمودینامیک
اگر سیستمی فقط به طریقه بی‌ در رو از یک حالت اولیه به یک حالت نهایی برده شود ، کار انجام شده برای تمام مسیرهای بی‌ در رو که این دو حالت را به یکدیگر مربوط کنند ، یکسان است .

قانون دوم ترمودینامیک
هیچ فرآیندی که تنها نتیجه آن جذب گرما از یک منبع و تبدیل گرما به کار باشد، امکان پذیر نیست. به بیان دیگر می‌توان گفت که امکان ندارد که تنها اثر یک ماشین چرخه‌ای آن باشد که بطور مداوم آزمایشهای مربوط به گرما را از جسمی به جسم دیگر با دمای بالا منتقل کند.

قانون سوم ترمودینامیک
این قانون بیان می‌کند که ممکن نیست از طریق یک سلسله فرآیند متناهی به صفر مطلق دست یافت. به عبارتی رسیدن به صفر مطلق محال است. البته به نزدیکیهای صفر مطلق می‌شود رسید، اما خود صفر مطلق قابل دسترس نمی‌باشد.

ارتباط کمیات ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک
کمیتهای ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک هر سیستمی باید باهم ارتباط داشته باشند. زیرا آنها از دو راه مختلف ، وضعیت یکسانی را توصیف می‌کنند. بویژه ، باید بدانیم که کمیتهای ماکروسکوپیک را بر حسب کمیتهای میکروسکوپیک بیان کینم.
بعنوان مثال فشار یک گاز، عملا با استفاده از فشارسنج اندازه‌ گیری می‌شود، اما از دیدگاه میکروسکوپیک ، فشار مربوط است به آهنگ متوسط انتقال اندازه حرکت ملکولهای گاز که به واحد سطح فشارسنج برخورد می‌کنند. اگر بتوانیم کمیتهای ماکروسکوپیک را بر حسب کمیتهای میکروسکوپیک تعریف کنیم، قادر خواهیم بود قوانین ترمودینامیک را بطور کمی به زبان مکانیک آماری بیان کنیم.
ارتباط ترمودینامیک با مکانیک آماری
توضیح علم ترمودینامیک به کمک علم انتزاعی‌تر مکانیک آماری، یکی از بزرگترین دستاوردهای فیزیک است. علاوه بر این، بنیادی‌تر بودن نکات مکانیک آماری، به ما امکان می‌دهد که اصول عادی ترمودینامیک را تا حد قابل توجهی تکمیل کنیم.

چشم انداز ترمودینامیک
توصیف مشخصات کلی یک سیستم به کمک تعدادی از ویژگیهای قابل اندازه‌ گیری آن ، که کم و بیش توسط حواس ما قابل درک هستند، یک توصیف ماکروسکوپیک است. این توصیفها نقطه شروع تمام بررسیها در تمام شاخه‌های فیزیک هستند. اما در ترمودینامیک توجه ‌ما به داخل سیستم معطوف می‌شود، بنابراین دیدگاه ماکروسکوپی را اختیار می‌کنیم و بر آن دسته از کمیات ماکروسکوپی تأکید می‌کنیم که رابطه‌ای با حالت داخلی سیستم داشته باشند.

تعیین کمیتهایی که برای توصیف این حالت داخلی لازم و کافی هستند، به عهده آزمایش است. آن کمیتهای ماکروسکوپیکی که به حالت داخلی سیستم مربوط هستند، مختصات ترمودینامیک خوانده می‌شوند. این مختصات ، برای تعیین انرژی داخلی سیستم بکار می‌آیند. هدف ترمودینامیک ، پیدا کردن روابط کلی این مختصات ترمودینامیکی است که با قوانین بنیادی ترمودینامیک سازگار باشند. سیستمی را که بتوان بر حسب مختصات ترمودینامیکی توصیف کرد، سیستم ترمودینامیکی می‌گویند.
ترمودینامیک و عالم
سی.پی. اسنو زمانی گفت که ندانستن قانون دوم ترمودینامیک مانند این است که از شکسپیر هرگز چیزی نخوانده باشیم. اما در حالی که بسیاری از مردم قانون اول را که می گوید«انرژی نه ایجاد می شود و نه از بین می رود»، به خوبی درک می کنند، اندک اند کسانی که با قانون دوم که می گوید« آنتروپی فقط افزایش می یابد» ، آشنایی دارند. به هر حال، آنتروپی چیست و چرا باید افزایش یابد؟ ما چه بخواهیم چگونگی کارکرد دستگاهی به سادگی یخچال را بفهمیم و چه بخواهیم به سرنوشت عالم پی ببریم، نخست باید مفاهیم انرژی و آنتروپی را درک کنیم.
در کتاب ترمودینامیک و عالم، مارتین و اینگه گلدشتاین قوانین ترمودینامیک را برای علاقه مندان و نوآموزان علم بیان می کنند. آنها نخست تاریخچِه ترمودینامیک را به سرعت بیان می کنند سپس نشان می دهند که این قوانین چگونه از نظریه اتمی ماده پیروی می کنند و از کابردشان در پدیده های گوناگونی مانند تابش نور از اجسام داغ، تشکیل الماس از گرافیت، حمل اکسیژن به وسیله خون، و تاریخچه زمین نمونه هایی می آورند. نویسندگان نتیجه می گیرند که قوانین انرژی حتی اگر همه چیز را درباره هر چیزی نگویند، در همه جا حضور دارند.
سیر تاریخی علم ترمودینامیک بصورت زیر می‌باشد (کلیه تاریخ‌ها میلادی می‌باشند):
۱۷۹۸- کنت رامفورد (بنجامین تامسون) مطالعه تبدیل کار به گرما را طی آزمایش مشهور مته و تخته آغاز نمود.
۱۷۹۹- سرهامفری دیوی تبدیل کار به حرارت را با آزمایش سابیدن یخ مطالعه نمود.
۱۸۲۴- سادی کارنوت تئوری مشهور خود «بازتابی بر نیروی محرک آتش» منتشر نمود که در برگیرنده اصل جدیدی در باره تعریف چرخه و اصلی که توضیف کننده آن بود که چرخه بازگشت پذیر بین دو منبع حرارتی تنها به دمای منابع بستگی دارد و نه به موادکاری
۱۸۴۲- مایر اصل بقا انرژی را ارائه نمود.
۱۸۴۷- هلمهولتز اصل بقا انرژی را بصورت مستقل از مایر فروموله نمود.
۱۸۴۳-۱۸۴۸- جیمز پریسکات ژول با ترتیب دادن آزمایشاتی چهارچوب تجربی قانون اول ترمودینامیک را بنیان نهاد. امروزه به پاس این دانشمند بزرگ حرف J برای نمایش معادل مکانیکی کار استفاده می‌شود.
۱۸۴۸- لرد کلوین (ویلیام تامسون) واحد درجه حرارت مطلق را بر مبنای چرخه کارنو تعریف نمود.
۱۸۵۰- رادولف جی کلاوسیوس احتمالا به عنوان اولین کسی که به وجود دو قانون اساسی ترمودینامیک: قانون اول و قانون دوم ترمودینامیک پی برد.
۱۸۶۵- کلاوسیوس قوانین اول و دوم ترمودینامیک را در دو خط بیان نمود:
انرژی جهان دارای مقدار ثابتی است.
آنتروپی جهان تمایل به بیشینه شدن دارد.
۱۸۷۵- جوزیا ویلیارد گیبس گزارش سرنوشت ساز خود «در برابری مواد ناهمگون» را که ترمودینامیک را به سیستم‌های ناهمگون و واکنش‌های شیمیایی بسط داد منتشر نمود. این گزارش اصل مهم پتانسیل شیمیایی را توصیف می‌نمود.
۱۸۹۷- ماکس پلانک قانون دوم ترمودینامیک را به صورت: «غیرممکن است بتوان موتوری ساخت که در یک چرخه کامل کار نموده و اثر دیگری غیر از بالا بردن وزنه و خنک نمودن یک منبع حرارتی داشته باشد.» بیان نمود.
0- کاراتئودوری ساختار جدیدی از ترمودینامیک را بر مبنای جدیدی که کاملا فرم ریاضی داشت منتشر نمود.

منبع ویکی
نظرات ()

معرفی استاد عزیز مهندس رامین تابان نویسنده و مترجم
نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – چهارشنبه ٢۱ تیر ۱۳٩۱
معرفی استاد عزیز مهندس رامین تابان نویسنده و مترجم
سلام دوستان شاید اکثر دوستان که اهل مطالعه هستند جناب آقای رامین تابان را میشناسند اما لازم میدانم ایشان را معرفی کنم .

با اینکه خودم هم زیاد ایشان را نمی شناسم

این بخاطر این است که ایشان همیشه سعس در معرفی و تبلیغ خود نداشتند

اما در این وبلاگ که متعلق به تمام تاسیساتی های عزیز است ایشان را معرفی میکنم
کتاب‌های تاسیسات

افتخاری دیگر برای گروه «ایرسا تهویه امروز»

انتخاب کتاب «مهندس رامین تابان» به عنوان کتاب شایسته تقدیر در نهمین جشنواره کتب آموزشی
معرفی کتاب های مهندس رامین تابان

نکات اجرایی ایمنی
آزمایش تنظیم بالانس
وسایل اندازه گیری در تهویه مطبوع
4 – مرجع جیبی ساخت و ساز

5 – راهنمای طراحی استخر سونا جکوزی

6 – مرجع جامع استخر سونا و جکوزی
7 – کیفیت هوای داخل

8 – تهویه مطبوع
9 – راهنمای مهندسی معماری

10 – تبرید

آدرس وبسایت رامین تابان :

info@irsa-group.ir

info@hvachouse.ir

info@ramintaban.ir
ایمیل:
ww.irsa-group.ir

www.hvachouse.ir

www.ramintaban.ir
وب‌سایت:

آشنایی با انجمن متخصصان استخر سونا و جکوزی در ایران

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱

آشنایی با انجمن متخصصان استخر سونا و جکوزی در ایران

Community swimming pool Sauna & Jacuzzi professionals About with the in Iranian

 

اندیشه نو – طرح نو

انجمن متخصصین
 

انجمن متخصصین استخر سونا و جکوزی ، نخستین موسسه اینترنتی در رابطه با مجموعه های آبی ( استخر سونا و جکوزی ) در ایران میباشد ، این گروه خود را متعهد به پیشرفت این حرفه میداند و در مسوولیت ها ٰ اهداف و برنامه ها ، ملزم به رعایت اصول حرفه ای ٰ در راس آن مقررات اخلاقی و شغلی میباشد .

کلیه اعضا موظفند در مقالات ٰ سوالات و تجارب خود تعهدات بالا را در رعایت نمایند .در غیر این صورت نسبت به نوع تخلف از اختار تا حذف عضویت را بعنوان بها میپردازدند .
این موسسه با حمایت و پشتیبانی گروهی از متخصصین زحمت کش و مدرسین این صنعت ، برنامه ها و خدمات متنوعی در زمینه های مختلف ، از جمله برنامه ریزی حرفه ای در راستای ارتقاء این صنعت ، توسعه حرفه ای ، برنامه ها و کارگاه های آموزشی ،  همایش های علمی و تخصصی ، ارایه سخنرانی های طراز اول و ایجاد مکانی عمومی جهت تبادل اطلاعات پیشنهاد می کند .
هم چنین این موسسه می تواند برای هرسازمان و شرکتی که در پی رسیدن به بالاترین حد ایجاد روابط عمومی در کلیه سطوح محلی ، منطقه ای و جهانی است ، راه حل منسجم و دقیق ارایه دهد .
اهداف انجمن متخصصین طراحان و مهندسین مجموعه های آبی استخر سونا جکوزی
1- ترویج و تبلیغ فرهنگ اصیل کار فنی بر اساس دانش و تجربه و گسترش فضایل اخلاق حرفه ای و اخلاقی در کنار مبارزه و مقابله با مظاهر فساد و کلاهبرداری .
2- اطلاع رسانی صحیح ، به هنگام و صادقانه در جهت انعکاس نظر ، انتقادهای سازنده و پشنهادها ، و طرح اشکال و بیان نارسایی به قصد ریشه یابی و شناخت دقیق ترمسایل و دست یابی به راه حل های مناسب و سازنده برای پیشرفت و تعالی روابط عمومی با رعایت مقررات وموازین اخلاقی و حرفه ای و مصالح اعضا و در برخی شرایط مشتریان
3- طرح و نشر ایده ها ، الگوها و نظریه های نو ٰ طرح مسائل گریبان گیر شرکت های تازه و کمک از شرکت ها و افراد با تجربه
4- بررسی اهمیت نقش فن آوری روز  ( به ویژه اینترنت ) در پیشرفت برنامه های توسعه روابط بین شرکتها
5- کمک انجام پروژه های بزرگ در راستای حمایت از اعضا و همکاری متقابل
6- تلاش در جهت ایجاد اشتغال و آموزش قشر جوان و تحصیل کرده

7- استفاده از فرصتها در سطح ملی و بین المللی شرکت در نمایشگاها – ارسال نماینده در جهت جذب ایده ها ٰ فن آوری روز و مذاکرات جهت صادرات یا واردات درجهت رشد این صنعت در کشور نه درجهت مال اندوزی و کسب ثروت

8- برنامه ریزی و تهیه طرح های خاص برای شناسایی ، جذب و تعالی فکری جامعه روابط عمومی ایران و بهره گیری از توانایی ها و ابتکارات و خلاقیت های آنان .
9- جمع آوری اطلاعات مربوط به خرید کتاب و مجلات خارجی روابط عمومی و تهیه فهرست مجلات علمی مفید و مورد نیاز مهندسین ٰ متخصصین و کسانی که دستی در اجرا و طراحی دارند

10- معرفی به هنگام کتاب ها ، نشریات و مقالات جدید علمی به جامعه متخصصین از طریق یک نشریه یا یک پایگاه اطلاع رسانی ،
11- تلاش برای ایجاد یک فضای عمومی برای توسعه ایده ها ٰ ابتکارات و نوآوری ها
12- برگزاری دوره های و برنامه های آموزشی برای گسترش آگاهی و استفاده مؤثر ازفن آوری روز در مجموعه های آبی

13-تمرکز و دسترسی به اطلاعات به روز و آگاهی علاقه‌مندان از آخرین رویدادهای مربوط به استاندارد ها ٰ تجهیزات به روز ٰ و اخبار صنعت و ساختمان

14- ایجاد ارتباط علمی، تاسیس مرکزی برای مبادله اطلاعات

15- معرفی قابلیت‌ها ٰ امکانات و تجارب اعضا

16- گسترش و تقویت فرهنگ استفاده از روابط عمومی الکترونیک

17- ایجاد مکانی مجازی برای آمد و شد دست اندرکاران و متخصصین .
تا به آنجا رسید دانش من

که بدانم همی که نادانم
=================================

انجمن متخصصین استخر سونا و جکوزی
با عضویت در انجمن  متخصصین استخر سونا و جکوزی روزانه از اطلاعات ٰ اخبار ٰ مناقصات ٰ مقالات و کارگاه های آموزشی با خبر میشوید
اهداف و تعهدات انجمن

آموزش نقشه کشی و طراحی فرش

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – جمعه ۳ تیر ۱۳٩٠
آموزش نقشه کشی و طراحی فرش

غنچه گل شاه عباسی
دوستان عزیز کار من طراحی ، ساخت و تعمیر آثار قدیمی و تاریخی است ( گره چینی ) و درحال جمع آوری نقوش قدیمی هستم از تمام هنرمندان خواهشمندم در این صفحه خودشان را معرفی کنند و درصورتی که میتوانند به جمع و حفظ نقوش قدیمی ایرانی کمک کنند . با تشکر حیدری

نقوش قالی ایرانی طرح های منحصر بفرد و ماندگار

معرفی کتاب

کتاب مستطاب قالی ایران  نوشته سسیل ادواردز ترجمه مهین دخت صبا
غنچه گل شاه عباسی
برای ترسیم آن، خط محوری را رسم می کنیم و بعد ته غنچه را رسم می کنیم. در قسمت گلبرگ، تغییراتی است که شامل خط محوری با فاصله کم بر روی خط محوری عمود است. در قسمت چپ این خط محوری، برگی را به روی ته غنچه رسم می کنیم و این کار را در طرف دیگر تکرار می کنیم. سپس در وسط این کار، برگی دیگر رسم می کنیم و برای تزئین، برگهای کوچکی را داخل این سه برگ می کشیم و یا به جای برگ وسط حالت گل پنج پر را ایجاد می کنیم، که حالت قلب است.

غنچه دیگری به نام غنچه قطاری وجود دارد که به این صورت ترسیم می شود: ابتدا خط محوری را ترسیم می کنیم، ته برگی را می کشیم، از گلبرگهایی با سایز متفاوت استفاده می کنیم و از بزرگ به کوچک بر روی هم سوار می کنیم و در نهایت، یک برگ بر روی غنچه رسم می کنیم. در میان گلبرگها می توان از برگهای کوچک برای تزئین استفاده نمود.

برای کشیدن گل 5 پر، ابتدا یک دایره رسم می کنیم، یک قطر که به صورت افقی باشد را رسم می کنیم و خطی را بر این قطر، عمود می کنیم. از رأس دایره، خطی با زاویه 17 درجه بر دایره رسم می کنیم و در پنج طرف، به طور مساوی رسم می کنیم، سپس روی این 5 خط را به 3 قسمت مساوی تقسیم می کنیم. در وسط، یک دایره می کشیم، سپس نقاط دوم رسم شده روی هر خط را به صورت یک دایره بر روی دایره اصلی مماس می کشیم تا یک گل پنج پر ایجاد شود. داخل آن را می توان تزئین کرد و به وسیله مثلث یا دایره می توان برای گلها، پشت برگ ایجاد کرد.

گلبرگهای پنج پر می توانند با شکلها و طرحهای مختلف و با تعداد گلبرگهای بیشتری ترسیم شوند، ولی در مجموع به گلهایی که به این شیوه رسم می شوند، گل پنج پر گفته می شود. در ترکیب کلی، گلهای پنج پر به عنوان گلهای کوچک و نیمه کوچک ترکیب اصلی نقشه خواهد بود.

برای ایجاد فرم برگ ساده، اگر بخواهیم سایز این برگ را بزرگتر کنیم، خطوط محیطی به صورت خطهای طویل و بدون تزئین در خواهد آمد که در زیبایی اثری نخواهد داشت، به همین دلیل در دو طرف این برگ بزرگ شده، از عناصر کنگره و یا پله پله استفاده می کنیم. برای این کار ابتدا یک دایره می کشیم و آن را به چهار قسمت تقسیم می کنیم. یک چهارم این دایره را در نظر می گیریم، یک خط محیطی در آن یک چهارم رسم می کنیم تا با خط دایره ابتدای برگ را ایجاد کند که مثل هلال می شود. از مرکز دایره دو خط مساوی را به این هلال وصل می کنیم، سپس قسمتی از این خطها را که به هلال وصل شده به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و از سر هلال، یکی یکی، به این نقطه هایی که ایجاد کردیم، منحنی رسم می کنیم و برگ کامل می شود.


آموزش نقشه کشی و طراحی فرش.::
آموزش را با نقوش سنتی و خُتایی آغاز می کنیم. عنصر اولیه در نقوش خُتایی، برگ ساده است. اصولاً در طبیعت، برگ در سایزهای مختلف وجود دارد، هنرمندانی که خالق آثار مختلف بودند، از همین برگهای ساده طبیعت الهام گرفتند و آنها را خلق کردند.
برای ترسیم برگ ساده، ابتدا یک قوسِ در حقیقت باز را ترسیم می کنیم. برای درک بهتر، ابتدا یک دایره بزرگ ترسیم می کنیم و یک دایره کوچک را در بالا ترسیم می کنیم و یک دایره بزرگتر در پایین دایره کوچکتر رسم می کنیم و شکل برگ را از داخل آن ایجاد می کنیم. در کشیدن کار ابتدا می بایست ترس به خود راه ندهید و با اعتماد به نفس، کار را انجام بدهید.
در ترسیم برگ دیگر، ابتدا یک قوس می کشیم و قوس جلوی آن طرحی مثل s انگلیسی دارد که قسمت پایین آن پهن تر و بازتر می شود. طرح دیگر غنچه می باشد؛ در طبیعت غنچه های متفاوتی را می بینیم، غنچه دارای دو قسمت است:
1: ته غنچه

2- گلبرگ غنچه.
ابتدا به آموزش ته برگ می پردازیم: ابتدا یک خط تقارن می کشیم و یک خط دیگر بر آن عمود می کنیم و از خط عمود شده دو خط را به خط تقارن وصل می کنیم که حالت مثلث متساوی الاضلاع پیدا کند. سپس ضلع پایین مثلث که خط بر آن عمود شده است را به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و از هر دو طرف یک شکل s که حالت برعکس دارد رسم می کنیم و حالت غنچه را ایجاد می کنیم.
گلبرگها معمولاً حالت تخم مرغ شکل دارند و روی ته برگ قرار می گیرند؛ برای رسم گلبرگ روی گلبرگ یک برگ را می کشیم که جهت این سه عنصر باید طوری باشد که خط محوری ما از وسط آنها بگذرد.

.::آموزش نقشه کشی و طراحی فرش.::
سربند و روش ترسیم آن :

سربند و روش ترسیم آن :
سربند به نقطه شروع ساقه در اسلیمی گفته می شود و نقش نقطه اتصال دو گردش که از کنار هم رد می شوند و به کناره کار متصل می شوند، را بازی می کند. همچنین در قسمت ساقه های اسلیمی که ساقه منشعب می شود و گردش جدیدی را از گردش اصلی خارج می کنیم، برای پوشاندن قسمت انشعابی از سربند استفاده می کنیم.
سربندهای متعدد در آثار مختلف قابل شناسایی است، برای ترسیم سربند مثلثی ابتدا دو خط بر هم عمود را رسم می کنیم. خط عمود را تقسیم بر 3 می کنیم و خط افقی را بر 4 قسمت تقسیم می کنیم و از نقطه بالا در بخش عمود یک منحنی بر نقطه اول تقسیم شده بر خط افقی رسم می کنیم. سپس از نقطه سوم خط عمود بر نقطه چهارم خط افقی منحنی دیگر رسم می کنیم. سپس خط عمود را کمی ادامه می دهیم و از انتهای آن یک منحنی بر روی خط افقی ایجاد می کنیم، خطوط را دو بنده می کنیم و سپس تزئین می کنیم.
سربند بُته جغه ای :
بین دو خط عمود بر هم، دو خط با زاویه 30 درجه رسم می کنیم و از مرکز یکی از دو خط میانی، دو نیم دایره در جهت مخالف یکدیگر می کشیم. با رسم یک نیم دایره دیگر نقش پایه بته جغه را به دست می آوریم. مرکز منحنی بزرگ بته جغه و قاعده آن را با دو قوس به خط تقارن وصل می کنیم، خطوط محیطی سربند را دوبنده و بعد از آن به توسازی می پردازیم. از سربند برای شروع گردشهای اسلیمی استفاده می شود.
اسلیمی ماری :
از آنجایی که مار، حیوانی مهار ناشدنی است، این فرم طراحی هم از لحاظ نوع کاربرد، با وضعیت ظاهری مار سنخیت دارد و تا حدودی به صورت آزادانه میان نقوش طراحی شده، مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ظاهری با اسلیمی های دیگر فرق دارد. برای ترسیم ابتدا دو خط را بر هم عمود می کنیم، خط افقی را رسم می کنیم که خط عمود را قطع کند و خط افقی دیگری در بالای خط عمود را قطع کند، فاصله ها می بایست مساوی باشد. قسمت پایین را دوباره تقسیم بر دو می کنیم و خط افقی دیگری را هم رسم می کنیم و از ابتدا خط عمود حالت مارپیچ بین خطوط ایجاد می کنیم و آن را تزئین می کنیم. بیشتر کاربرد آن در بین نقوش خُتایی ا

===============================================

آموزش نقشه کشی و طراحی فرش.::
طبقه بندی طرحهای فرش ایرانی
به دلیل اینکه ایران کشوری است که فرش و فرش بافی در آن قدمت زیادی دارد و در جاهای مختلف، شاهد کانونهای مختلف فرش بافی هستیم و شیوه های بافت و طرحهای آنها با هم فرق می کند، پس طبقه بندی آنها بسیار مشکل است و با هم فرق می کند. در حال حاضر 20 تا 25 نقشه مشخص، طبقه بندی و معرفی شده است، البته هریک از نقوش، زیر مجموعه های خاصی را دارا می باشند.
طبقه بندی فرشهای ایران به این صورت انجام گرفته است که برخی برگرفته از ادنیه تاریخی و باستانی هستند و فضای کم طرح پیرامون این موضوع است. برخی دیگر پیرامون ادبیات و اشعار هستند که با خوشنویسی و خط و احادیث و آیات همراهند. برخی دیگر برگرفته از مواردی چون شکار و شکارگاه و همچنین محرم، طرحهای گلدانی، درختی، محرابی و لچک ترنج، هستند.
طرحهای لچک ترنج، متداول ترین طرحهای استفاده شده هستند که اکثر خانواده های ایرانی با آن آشنا هستند و حداقل یک نمونه از آن را در منزل دارا می باشند. طرح لچک ترنج اولین بار در قرن 15 میلادی در جلدهای چرمی به کار گرفته شد و در قرن 19 میلادی وارد طرح فرش شد. طرحهای لچک ترنج به طرحهایی که زیر شاخه آن است، تقسیم می شود. ترنج یکی از مشخص ترین عنصری است که در طرح لچک ترنج استفاده می شود و معنای لغوی ترنج، میوه بالنگ است.
ترنجها معمولاً به صورت دایره ای، بیضی و نواری، طراحی می شوند و در واقع ترنجها فضای مشخصی است که در داخل آن فضا نقوشی شکل می گیرد و این نقوش از نقوش خُتایی و اسلیمی و یا نقوش متعدد دیگری باشند که ما از آنها استفاده می کنیم. در حقیقت با به کارگیری نقوشی که در ترنج استفاده می شود و رنگهایی که در آن به کار می رود، ما فضای زمینه را از بخش ترنج جدا می کنیم و ترنج مانند یک مدال یا کادر مرکزی در مرکز فرش، خودنمایی می کند. ترنج خود از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است که مهمترین قسمت مرکزی و خود ترنج است.
قسمت سر ترنج که در حقیقت پر کننده فضای قسمت بالا و پایین ترنج در طول مستطیلی شکل زمینه است و یک عنصر کوچکتر از سر ترنج، به عنوان گردن سر ترنج از آن بهره گرفته می شود. بسته به نقوشی که در ترنج از آنها بهره گرفته می شود، ممکن است سر ترنج از یک سربند مُفَصّل و زیبا و یا از یک گل شاه عباسی تشکیل شده باشد. همچنین ممکن است گردن این ترنج از یک گل پروانه از نوع گلهای گرد و یا عناصر دیگری تشکیل شده باشد. عنصر دیگری در لچک ترنج وجود دارد که لچک نامیده می شود و در لغت به نام گوشه است که جایگاه قرارگیری آن در قسمت گوشه زمینه لچک ترنج است و ممکن است یک طرحی فاقد لچک و دارای ترنج باشد و برعکس. طرح، ممکن است دارای دو لچک باشد مثل طرح محرابی و طرحهای سجاده ای و طرحی هم ممکن است، از دو یا سه ترنج تشکیل شده باشد.
====================================================
آشنایی با جایزه معماری میرمیران
هنر > تجسمی  – همشهری آنلاین:
بنا به تمایل قلبی و سفارش زنده یاد مهندس سید هادی میرمیران، به منظور اشاعه و ترویج ذهنیت ها و افکار او برای تداوم و تکامل معماری نوین ایران و شناساندن رسالت دیرینه آن در ایران و جهان، ایجاد نهادی به نام بنیاد معماری میرمیران پایه ریزی شد.

یکی از برنامه‌های اساسی بنیاد معماری میرمیران که به تأیید و تصویب هیئت امناء آن بنیاد رسیده است، اهدای جوایز سالانه‌ای با عنوان ” جایزه بنیاد معماری میرمیران ” است.

در اولین دوره که در هفته معمار و مقارن با سالگرد آن زنده یاد در اردیبهشت سال 86 برگزار شد، جوایز نفیسی به همراه لوح تقدیر به نفرات اول تا سوم آزمون سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی در رشته معماری اهداء شد و علاوه بر آن، با اهداء لوح تقدیر از نفرات اول پذیرفته شده در کلیه دانشکده های معماری سراسر کشور نیز قدردانی به عمل آمد.

بنیاد معماری میرمیران به پاس سال‌ها فعالیت سیدهادی میرمیران معمار برجسته ایرانی که طی چهار دهه فعالیت حرفه ای خود آثار برجسته و قابل اعتنایی خلق کرده است، تاسیس شده است.

====================================

گنجینه ای غنی و زیبا، نقش بسته در جامه محلی
متاسفاته منبع این مطلب را گم کردم اما میدانم در یک انجمن درج شده بود

سوزن و رشته هایی به رنگ آفتاب جنوب و دستان هنرمند ایرانی بر پارچه ای به سبزی جنگل های شمال نقش بته جقه بر حاشیه پیراهنی همرنگ کویر لوت جامه ای آراسته می شود به زیبایی هنر لطافت روح شکوه و رنگارنگی بی نظیر طبیعت ایران.
جامه ای که حکایت از هویت دیرین ایران و ایرانی است. نوع پوشش هر ملتی طی گذر زمان بر اثر حوادث تاریخی وضعیت اقلیمی، شرایط و تحولات فرهنگی دگرگون می شود، با نگاهی به پیشینه لباس در سرزمین مان و تنوعی که از شمال تا جنوب کشور در میان اقوام مختلف دیده می شود بر گنجینه ای غنی از طرح و مدل ها و ایده های زیبا و ملی بر می خوریم.
پوشش زن و مرد ایرانی ازجمله مسایلی است که از دوران باستان در ایران دارای اهمیت بوده و در شرع مقدس اسلام نیز برآن تاکید بسیار شده است.
پوشش ایرانی از ابتدای تاریخ باستانی این کشور تا کنون دستخوش تحولات جدی نشده و مفهوم پوشش از زمان باستان به این سو در فرهنگ ایرانی حفظ شده است. بررسی پوشاک از این لحاظ اهمیت دارد که می توان اطلاعاتی دررابطه با سیر تحول تاریخی، زیبا شناسی، اعتقادات، طبقات اجتماعی و پیشرفت صنعت به ویژه نساجی و پارچه بافی یک قوم یا تمدن کسب کرد . در ایران امروزی اقوام مختلف ایرانی با توجه به فرهنگ ها و آداب و رسوم خاص خود دارای لباس های مخصوصی هستند.
زنان روستایی و ده نشین به ویژه زن ایلاتی و عشایری بنابر ذوق ملی و روح زیباپسند خود و برای ایجاد تنوع و خوش آیندی در اقلیم های خشک و یک نواخت و دشت ها و بیابان ها یا سرزمین های سبز و خرم و تطابق خود با محیط در انتخاب شکل و رنگ پارچه جامه های خود اغلب به رنگ های شاد و ترکیب های زیبا ودل نواز روی می آورند.
لباس سنتی با انواع گوناگون آن در میان ایلات و عشایر و روستاییان و تنوع آن ها در نزد مردان و زنان و تزیین آن ها با زردوزی، قلاب دوزی و پولک دوزی و یا کلاه زنان که به پولک های الوان و سکه های قدیمی و رایج حتی اشرفی، طلا و سکه های نقره سلاطین قاجار مزین است موسوم به کلا و پولک و کلا و لیره یا سربندهای پارچه ای نخی و ابریشمی (کلاغی) همگی دلایل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارند و از نقطه نظر تحول منزلت اجتماعی و حتی ویژگی فرهنگ ایلی یا روستایی معرف موقعیت مشخصی در جامعه هستند. البته در این میان تاثیر محیط طبیعی آب و هوا و شیوه کار را در نوع لباس ایلات و عشایر نباید از نظر دور داشت.
پوشش زن و مرد ایرانی ازجمله مسایلی است که از دوران باستان در ایران دارای اهمیت بوده و در شرع مقدس اسلام نیز برآن تاکید بسیار شده است. پوشش ایرانی از ابتدای تاریخ باستانی این کشور تاکنون دستخوش تحولات جدی نشده و مفهوم پوشش از زمان باستان به این سو در فرهنگ ایرانی حفظ شده است.
بررسی پوشاک از این لحاظ اهمیت دارد که می توان اطلاعاتی دررابطه با سیر تحول تاریخی، زیبا شناسی، اعتقادات، طبقات اجتماعی و پیشرفت صنعت به ویژه نساجی و پارچه بافی یک قوم یا تمدن کسب کرد.
● به طورکلی عوامل موثر بر فرم لباس ها درجوامع مختلف عبارتند از:
– شرایط جغرافیایی و محیطی و آب و هوا
– نحوه زندگی و اسکان و اوضاع اجتماعی
-جنگ ها و اوضاع سیاسی و نوع حکومت
-شرایط و اوضاع اقتصادی و پیشرفت های تکنولوژی
-اعتقادات مذهبی و آداب و رسوم
-نظام طبقاتی حاکم بر جامعه
– روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با سرزمین های مجاور.
پوشاک ایرانیان در زمان ۵۵۰ سال قبل از میلاد تا دوران جنگ های صلیبی، ادامه لباس بابلی ها و آشوری ها و بسیارمتنوع و گوناگون بود لباس محلی گیلان میراث جهانی ایرانیان با زیبایی که از روح نیاکان این خاک در آن به امانت مانده است زنان روزگاران کهن گیلان، با لطافت روحشان بهشت چشم را به تار و پود پارچه رسوخ دادند و رنگ در رنگ در هم تنیدند و با عشقی به پهنای طبیعت زیبای گیلان پوششی تهیه کردند، رنگین و پرنشانه.
آنها سینه به سینه آموختند و طرح زدند و به تن کردند و گوشه گوشه بقچه های جهیزیه را با آن زینت کردند و نسل به نسل به یکدیگر رنگ هدیه کردند. هم اکنون باید برای دیدن شلیته های پرچین وبلند لباس زن گیلان باید کیلومترها دشت را بپیماییم تا زنی را ببینیم که با طره های خاکستری مو لباسی محلی به تن کرده و خاطره ای از گذشته باشد. به گفته محققان این طرح لباس قدمتی بیش از ۴ هزار سال دارد.
روسری و سربند ( لچک ، ) پیراهن یا جمه ، جلیقه کت ، الجاقبا، دامن، شلیته ، شلوار و چادرکمر ازبخشهای اصلی لباس محلی زنان گیلان است. الجاقبا پوشش دوخته شده ای از مخمل یا پارچه چادر شب است که پوشش زنان در کوهستانهای شرقی بوده است. شلیته یا کوتاه تومان دامنی کوتاه و پرچین است که به آن گرد تومان نیز می گویند. دامن ، درازتومان واژه ای است که برای دامن بلند چین دار در مرکز و شرق گیلان استفاده می شود، درغرب گیلان تالشیها آن را شلار می گویند. چادر کمر، پوششی است که بانوان گیلانی آن رابه کمر می بندند، بانوان ساکن جلگه به آن کمردبد می گویند.
درایران امروزی اقوام مختلف ایرانی با توجه به فرهنگ ها و آداب و رسوم خاص خود دارای لباس های مخصوصی هستند. زنان روستایی و ده نشین به ویژه زن ایلاتی و عشایری بنابر ذوق ملی و روح زیباپسند خود و برای ایجاد تنوع و خوش آیندی در اقلیم های خشک و یک نواخت و دشت ها و بیابان ها یا سرزمین های سبز و خرم و تطابق خود با محیط در انتخاب شکل و رنگ پارچه جامه های خود اغلب به رنگ های شاد و ترکیب های زیبا ودل نواز روی می آورند.
لباس سنتی با انواع گوناگون آن در میان ایلات و عشایر و روستاییان و تنوع آن ها در نزد مردان و زنان و تزیین آن ها با زردوزی، قلاب دوزی و پولک دوزی و یا کلاه زنان که به پولک های الوان و سکه های قدیمی و رایج حتی اشرفی، طلا و سکه های نقره سلاطین قاجار مزین است موسوم به کلا و پولک و کلا و لیره یا سربندهای پارچه ای نخی و ابریشمی (کلاغی) همگی دلایل فرهنگی اجتماعی و اقتصادی دارند و از نقطه نظر تحول منزلت اجتماعی و حتی ویژگی فرهنگ ایلی، یا روستایی معرف موقعیت مشخصی در جامعه هستند.
البته در این میان تاثیر محیط طبیعی آب و هوا و شیوه کار را در نوع لباس ایلات و عشایر نباید از نظر دور داشت

روزنامه جوان
=============================================

مطالب پربازدید سایتهای سوناسازان

10 حقیقت شگفت انگیز در خصوص انسان

فضا در معماری – بررسی فضا و معماری

اصول طراحی باغ ایرانی

معماری هنری است شگفت انگیز روشنگر و آزادیساز سخنان معماران جهان

برند برتر دنیا در پایان سال 2010

شرکت سرامیک البرز

دکتر احمدی نژاد : دلم به‌حال فرش ایران می‌سوزد

۲۲۳ نکته اجرایی ساختمان

مسجد جامع کبیر ، یزد

چرا هستم ؟ آلبر کامو آندره ژید

عجایب هفتگانه شکوه دوران باستان…

حرکتی خارق العاده از کورش کبیر

سونا سازان

هشت واقعیت جالب از هشت گوشه دنیا !

یک ایده خوب به ما بدهید یک هدیه نفیس بگیرید

روان شناسی رنگ

آموزش ساخت سونای خشک

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
آموزش ساخت سونای خشک و مصنوعات تمام چوب
آموزش ساخت سونای خشک در محل احداث مجموعه های سونا استخر و جکوزی  . لمبه کوبی – اجرای سازه های چوبی – معرق – گره چینی – رنگ آمیزی چوب ، اشباء چوب – سندبلاست و…

بعد از اتمام آموزش به شما کار داده میشود .

15سال سابقه ، دیپلم صنایع چوب از هنرستان قدس میدان آرژانتین  سال  1372

سوناسازان

تاریخ این آگهی مورخ 1390 به پایان رسید .

گزارش ساخت مدل داشبورد در دانشگاه تهران – قسمت دوم

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸۸
من از این مطلب خیلی یاد گرفتم

گزارش ساخت مدل داشبورد در دانشگاه تهران – قسمت دوم
در مدل سازی محصولات صنعتی به طور کلی دو مورد را می توان مد نظر قرار داد، یکی تکنیک ساخت و ابزار و مواد مورد استفاده می باشد و دیگر درک فرم، حجم، تناسبات و رعایت قوانین و محدودیت های محصول مورد نظر، که مورد دوم البته به ابزار و روش ساخت چندان متکی نبوده و در تمام روش ها کما بیش ثابت است.

تا پیش از شروع ساخت مدل و درگیر مباحث تکنیکی شدن، نخست باید به آنالیز سطوح و فرم ها پرداخت که در این فرایند ابعاد و تناسبات پکیج نیز دخیل هستند. طراح بر اساس این درک، نقشه ای در مقیاس واقعی ترسیم می کند و پس از آن ساخت مدل آغاز می شود. گاه پیش از ساخت مدل یک پیش ماکت نیز به منظور درک بهتر و رفع برخی اشتباهات و ایرادات احتمالی ساخته می شود.

در کشیدن این نقشه ی یک به یک (تصویر 5 و 6) که روی کاغذ شطرنجی و با نوار چسب مشکی رنگ ترسیم می گردد، ابتدا بر اساس اطلاعات Package یک سری از جایگذاری ها و محدودیت ها مشخص می شود. این جایگذاری ها کمک به مشخص کردن محل اجزا و شاید به نوعی مهار کردن اسکچ در ذهن طراح می باشد. با اینکار برخی از خطوط مهم اسکچ بر روی Package منطبق شده و بر اساس آن ها سایر خطوط و احجام با توجه به تناسبات اسکچ بر روی نقشه منتقل می گردند.

آنچه در درک فرم و حجم محصول اهمیت دارد توانایی تصور حجم کلی فاقد فیلت و تفکیک سطوح مختلف از یکدیگر بر اساس محل تقاطع آنهاست. البته لازم به ذکر است که این تفکیک کردن تا حدی (هرچند کم) تابع تکنیک ساخت نیز می باشد و بستگی به محدودیت ها و اصول تعریف شده ی کار با مواد، ابزار یا نرم افزار های مورد استفاده دارد.

هنگامی که بحث از روش و تکنیک های ساخت می شود، در مدل سازی Clay ابزاری به نام Rake (تصویر 7) جهت برداشتن و کندن نیاز است. علاوه بر این لیسه های مختلف slick (تصویر 8) نیز جهت فرم دادن به صفحات مورد استفاده قرار می گیرند. این لیسه ها از جنس فنر بوده که در ضخامت های مختلف و قابلیت انعطاف متفاوت، با لبه های صاف، قوس دار و دندانه دار موجود می باشند. همچنین دسته ای وسایل اندازه گیری و علامت گذاری شامل کولیست پایه دار (تصویر 9)، شابلون های از جنس پلکسی به شکل کمان و یا منحنی(تصویر 10)، شابلون شانه ای (تصویر 11)، نخ ماهیگیری، لاک غلط گیر یا رنگ و… قابل استفاده است.

برای شروع ساختن مدل ابتدا به یک Base خط کشی شده مطابق همان خط کشی ها و مختصات نقشه نیاز داریم (تصویر 12) با فواصل mm100 که طراز و کاملاً صاف باشد نیاز است. روی این Base یک Structure فلزی، چوبی یا ترکیبی ساخته می شود (تصویر 13) که وظیفه ی تحمل وزن گل و استحکام مدل را بر عهده دارد، این Structure سپس با یونولیت پوشانده شده (تصویر 14) تا حجم آن نزدیک به حجم نهایی مدل شود (البته حدود mm 20 داخل تر از سطح نهایی) و به منظور جلوگیری از ترکیب گل و یونولیت که باعث کاهش کیفیت گل می شود روی یونولیت لایه ای از چسب چوب کشیده می شود. سپس بارگذاری گل یا loading آغاز می گردد (تصویر 15). در مرحله ی بعدی پس از مشخص کردن نقاطی از روی نقشه Tape بر روی مدل فرم کلی تراشیده شده و صفحات اصلی، بزرگ و پایه ای که به نوعی صفحات دیگر تابع فرم این صفحات می باشند ساخته می شود(تصویر 16) تا با برش زدن این صفحات اصلی و یا استفاده از لبه های آن ها صفحات تابع شکل گیرند.

روند ساختن هر صفحه بدین صورت می باشد که نخست باید نقاطی مشخص از آن صفحه از روی نقشه و یا با توجه به صفحات کناری مشخص گردد، سپس فرم لبه های صفحه و پس از آن مقاطع یا section طولی و عرضی به شکل تار و پود به وسیله ی فشار دادن شابلون های پلکسی مناسب موجود یا ساخته شده بر اساس tape در محل هر مقطع و لبه مشخص و علامت گذاری می شود. روی اثر این مقاطع و لبه ها لایه ای از لاک غلط گیر کشیده می شود تا در حین کشیدن لیسه سطح گود نشده و section از بین نرود. (تصویر 17 و 18)

هنگامی که تمامی صفحات به اتمام رسیدند (تصویر 19)، نوبت به اعمال برش ها، افزودن جزئیات و فیلت زدن لبه های احجام می رسد. در اجرای سطوح کوچک از wire استفاده می شود (تصویر 20). پس از آن مدل به وسیله ی لیسه های نازک و ظریف اصطلاحاً Finish شده تا ایرادات جزئی آن گرفته شود و سطوح کاملاً صاف و صیقلی شوند. برای اطمینان از کیفیت سطوح روی آنها را با برچسب های مخصوصdionac یا فویل پوشانده و بازتاب های آن را بررسی می کنند (تصویر 21 و 22).

در پروسه ی مدل سازی لازم به ذکر است که نه این نقشه و نه حتی اسکچ نهایی شده نیستند، گاه فرمی که نهایتاً بر روی مدل و بر اساس این دو به وجود می آید مناسب نبوده و ناپخته به نظر می رسد، در این حالت معمولا طراح با مشورت مدل ساز دست به اصلاح و اعمال تغییرات در اسکچ در عین وفادار ماندن با کلیت و اصل فرم می زند و به تبعیت از آن نقشه و مدل تغییر می کنند.

این حالت گاه در اثر تفاوت های تناسبات بین اسکچ و Package ایجاد می شود. به طور مثال ممکن است فرمی با ابعاد و انحنانی خاص ابتدا در اسکچ زیبا باشد، ولی پس از آنکه در ابعاد Package جای می گیرد و به اجبار تغییر می کند دیگر زیبایی خود را از دست می دهد و یا با سایر قسمت ها ناهماهنگ می شود.

دانشجویان عضو تیم مدل سازی: زهرا حسینی، فاطمه صفی خانی، لیلا انسانیت و سیاوش جعفری جوزانی (عضو سابق تیم: خانم اکرم سلطانی)

زمان بندی این پروژه تا به این مرحله به شرح زیر می باشد:
شروع ساخت structure /base در تاریخ 16 آذر 1389
پایان ساخت structure /base در تاریخ 4 دی 1389
پایان نقشه و فرم دادن یونولیت 13 دی 1389
پایان loading در تاریخ 15 دی 1389
شروع اعمال جزییات 31 اردیبهشت 1390
پایان فرم دادن 2 خرداد 1390
شروع finishing در تاریخ 8 خرداد 1390

تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=879&rnd=4500

نظریه های انگیزش و کاربرد آن در سازمان

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – یکشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸۸
نظریه های انگیزش و کاربرد آن در سازمان

تعریف انگیزه و انگیزش:
«انگیزه» (Motive) اصطلاحاً به نیرویی اطلاق می شود که از درون یک فرد را به سمت یک هدف سوق می دهد.
Motivation « انگیزش» به فرآیند یا جریانی اطلاق می شود که از طریق آن ما قادر به ایجاد انگیزه در دیگران می شویم. پس انگیزه به صورت بالقوه در وجود آدم ها هست و دیگران آن را برانگیخته می کنند.
مفهوم انگیزش:
افراد برای بروز روش و رفتاری مشخص بایستی برانگیخته شوند. برانگیختن اگر جنبه فردی داشته باشد، می بایست کلیه انگیزه هایی که در نهاد و ذات او به وجود می آیند، جنبه مشخصی داشته باشد و اگر حالت گروهی و سازمانی به خود بگیرد، بایستی انگیزه ها به طور گروهی و سازمانی حالت سازگاری و همسازی را به خود بگیرند.

حالت افراد آدمی چه به صورت فردی باشد و چه به صورت گروهی، معلول علت ها و دلایلی است که آنها انگیزه های وجود انسانی هستند. اینگونه ریشه های محرکی که فرد یا افراد را وادار به بروز نوعی عمل و یا رفتار می کند تا نیازها و خواسته های او را برطرف سازد، همان انگیزش است.

تفاوت «هدف» و « انگیزش»:
تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=861&rnd=3918
برخی هدف ها را با انگیزه ها یکی می دانند. درحالی که هدف ها جنبه خارجی داشته و انگیزه ها جنبه درونی دارند. هدف ها از این جهت مورد توجه هستند که وضعی را به وجود می آورند تا انگیزه های فرد را ارضا نمایند. مثلاً دانشجویی که هدفش اخذ مدرک بالاتر است، این هدف را دنبال می کند، زیرا با اخذ مدرک تحصیلی بالاتر، موقعیت شغلی و کاری و نیز درآمد وی بیشتر خواهد شد. این موقعیت شغلی و درآمد بیشتر، انگیزه ای است که در درون فرد وجود دارد و موجب می شود که او به دنبال هدفش که عاملی بیرونی است، برود.

انگیزش و تأکید بر تفاوت های آدمی:
افراد متفاوت ممکن است توسط عوامل انگیزشی متفاوتی برانگیخته شوند چون آدم فقط به این دلیل که دیگران درباره او چگونه عمل و عکس العملی را نشان می دهند، برانگیخته نمی شود، بلکه انگیزش او صرفاً در جهت انجام خواسته ها، آن هم به صورتی که خود او احساس می کند، می باشد و این خواسته ها و احساس ها متفاوت است. اشخاص مختلف در مقابل اعمال نفوذهای یکسان، واکنش های مختلفی نشان می دهند.

تشویق و ترغیب هایی که در مورد افراد صورت می گیرد، در همه اشخاص یکسان اثر نمی بخشد، بلکه اثر آنها متناسب با آمادگی انگیزه ای اشخاص برای قبول آن تشویق ها خواهد بود. لذا به دلیل همین تنوع در مکانیزم ها و محرک های انگیزشی، نظریه های مختلفی در بحث رفتار فردی و رفتار سازمانی توسط دانشمندان مختلف ارائه شده که هریک روشن می کند که چگونه می توان نیازهای افراد را شناخت و آنها را برانگیخت تا در راه رسیدن به نیازشان تلاش کنند.

برخی از صاحبه نظران مدیریت نظریه های انگیزش را به 2 طبقه تقسیم کرده اند: (1) نظریه های محتوایی، (2) نظریه های فرآیندی، اما نظریه های معاصر را هم باید مورد توجه قرار داد.

نظریه های محتوایی، از توصیف «هست» و «نیازها» صحبت می کنند و نظریه های فرآیندی که بیشتر شناختی هستند و به «چرایی»ها پاسخ می دهند.

انواع نظریه های محتوایی:
سلسله ‎نیازهای مزلو (مازلو)
آلدرفر (نظریه ERG)
هرز برگ (بهداشت انگیزشی)
مک گریگور (X و Y)
گریس آرجریس (بلوغ و عدم بلوغ)

انواع نظریه های فرآیندی:
آدامز (نظریه برابری)
ویکتور وروم (نظریه انتظار)
دیوید لاک (نظریه هدف)
چارم (ارزیابی شناختی)

نظریه های معاصر:
فستینگر و هومانز (نظریه ناهماهنگی شناختی / مبادله)
هیدر دی کامز (نظریه ارزیابی شناختی ادراک از خود)
کلی و راتر (نظریه اسناد / مرکز کنترل)

سلسله مراتب نیازهای مازلو را اکثراً شنیده اید و پیرامون آن ممکن است بحث و بررسی نیز داشته اید. ابراهام مازلو روان شناسی بود که مطالعاتش در زمینه انگیزش بر روی سلسله مراتب نیازها بود. تئوری او مبتنی بر چهار پیش فرض است:
الف) تنها یک نیاز ارضا نشده می تواند بر رفتار تأثیر بگذارد و یک نیاز ارضا شده، برانگیزاننده نیست.
ب) نیازهای افراد به ترتیب اولویت مرتب شده اند.
ج) یک فرد حداقل مقداری از هر سطح نیاز را ارضا خواهد کرد، قبل از اینکه نیاز سطح بعدی را احساس کند.
د) اگر رضایتمندی فرد از سطح نیاز برآورده نگردد، نیاز ارضا نشده بار دیگر دارای اولویت خواهد بود.

سلسله مراتب نیازها از نظر «مازلو»:
تحلیل: با توجه به نگاه از پایین به بالا در سلسله نیازها، مثلاً کار باید کارکرد معیشتی داشته باشد، کارکرد ایمنی داشته باشد. کار باید بعد از 30 سال به ما احساس آرامش بدهد، اگر نتوانسته ایم این شرایط را فراهم کنیم، شعار داده ایم، زیرا اولین نیازهای انسان را تأمین نکرده ایم.
کاربرد: این نظریه برای تمامی محیط ها کاربرد دارد. چارچوبی که مازلو ارائه نموده، مدیران را یاری می دهد تا با تجزیه و تحلیل نظریات، نگرش ها، کمیت و کیفیت کار کارکنان و شرایط شخصیتی، بتوانند برای شناسایی سطح نیاز کارکنان که همواره به دنبال ارضای آنها هستند، اقدام لازم را به عمل آورند و بعد از شناسایی سطح نیاز هر فرد، مدیر در محیط کاری فرصت هایی را فراهم آورد تا کارکنان بتوانند نیازهای خود را برآورده نمایند.

به عنوان مثال، برای ایجاد انگیزه در کارکنان، اصول ذیل باید رعایت شود:
– پاداش ها مرتبط با عملکرد باشد.
– پاداش ها منصفانه باشد.
– شخصی که برای انجام کاری برانگیخته می شود، باید توانایی انجام کار را داشته باشد.
– بایستی بین نیازهای سطح پایین و سطح بالا تمایز قایل شد.
و ….

نظریه ERG آلدرفر:
در مقابل مازلو، آلدرفر معتقد است که نیازهای افراد سلسله مراتبی نیست، زیرا آدم ها دوست دارند که اگر کسی می خواهد گرسنگی آنها را برطرف کند، باید به احترام آنها هم فکر کند. نظریه آلدرفر تکمیل کننده نظریه مازلو است.

تحلیل: در نظریه آلدرفر به طور هم زمان به نیازها می توان پاسخ داد.
کاربرد: مطابق نظریه الدرفر، مدیران بایستی بدانند که یک شخص می تواند به صورت ارادی از پایین سلسله مراتب نیازها حرکت کند و به بالاترین سطح برسد، به شرطی که برای دستیابی به نیازهای ناکام مانده خود تلاش کند.

برای اینکه سطح عملکرد کارکنان افزایش یابد، مدیران بایستی بر روی کارکنان سرمایه گذاری نموده به نیازهای سطح عالی کارکنان اهمیت بدهند، کارکنان را شناسایی کرده و آنها را به مشارکت در تصمیم گیری تشویق نمایند.

تفاوت نظریه مازلو و آلدرفر:
1 – در نظریه مازلو تا یک نیاز برطرف نشود، به نیاز بعدی نمی رویم، اما در نظریه آلدرفر به طور هم زمان نیازها را برطرف می کنیم.
2 – در نظریه آلدرفر نیازها سلسله مراتبی نیست.

انتقادات وارد بر نظریه مازلو:
1 – حدود در آن مشخص نیست (نیاز افراد متفاوت است)
2 – احترام از دیدگاه دیگران دلایل مختلفی دارد. (احترام در بعضی وراثتی است و برخی دیگر آن را کسب می کنند (اکتسابی)).

نظریه بهداشتی انگیزشی هرز برگ:
هرز برگ یک مجموعه از عواملی را که منجر به عدم رضایت شغلی می شود، مشخص کرده و آنها را بهداشتی یا نگهدارنده معرفی نموده و همچنین مجموعه عواملی دیگر را که باعث ایجاد رضایت شغلی و انگیزه در شغل می شود، تحت عنوان عوامل انگیزش مطرح نموده است.

عوامل بهداشتی (نگهدارنده) مثل: حقوق، مقام، شرایط کاری، سرپرستی، خط مشی ها، مدیریت سازمان، روابط متقابل و …. این عوامل مستقیماً با فعالیت کاری افراد ارتباطی ندارد اما وقتی کیفیت آنها کاهش پیدا کند، باعث نارضایتی می شود.

عوامل انگیزاننده مثل: شرایط ذاتی شغل، موفقیت، ماهیت شغل، رشد و ترقی، و ….

کاربرد: این نظریه ارتباط خاصی با محیط کاری دارد. مدیران برای اینکه بتوانند در محیط کار ایجاد انگیزه نمایند، لازم است از دانش خود برای اطمینان از اینکه عوامل نگهدارنده در محیط کار وجود دارند، به عنوان مبنای انگیزش استفاده نمایند.

عدم وجود عوامل بهداشتی (نگهدارنده) یا کیفیت پایین این عوامل می تواند منجر به عدم رضایت نیروی کار شود.
وقتی مدیران عوامل نگهدارنده رضایت بخشی در سازمان و محیط کار فراهم نمایند، می توانند بر روی عوامل انگیزشی نیز متمرکز شوند.

منابع:
1 – کتاب سازمان و مدیریت رویکردی پژوهشی، تألیف: سیدمحمد مقیمی
2 – اصول مدیریت و رهبری، تألیف: مرتضی مجدفر
3 – مدیریت رفتار سازمانی، تألیف: هرسی و بلانچارد ترجمه دکتر علاقه بند
4 – کتاب های رفتار سازمانی

نویسنده: علی کاوه، بهمن 84
به نقل از: http://emodiran.com/downloads/view/276

تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=861&rnd=3918

نظرات ()

بررسی رابطه بین ارگونومی محیط کار و استرس شغلی کارکنان
نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – چهارشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸۸

بررسی رابطه بین ارگونومی محیط کار و استرس شغلی کارکنان

عدم توجه به اصول ارگونومی و رعایت نکردن آنها در محیط کار، هزینه های بسیار زیادی را هم برای کارفرما و هم برای کارکنان به دنبال خواهد داشت و موجب کاهش کارآیی و افزایش استرس کارکنان نیز می گردد. اگر فناوری ارگونومی به درستی به کار گرفته شود می تواند موجب حذف یا کاهش صدمات و مشکلات بهداشت و ایمنی شغلی در محیط کار و افزایش کارآیی گردد. با وجود این در طراحی کار توجه کافی بدانها صورت نمی گیرد. هدف اصلی این مطالعه بررسی نقش ارگونومی و ارتباط آن با استرس شغلی کارکنان می باشد. نتایج حاصل از این مطالعه بیان داشت که:
بین ارگونومی محیط کار و استرس شغلی رابطه معنی داری وجود دارد.
بین فیزیولوژی کار و روان شناسی مهندسی با استرس شغلی رابطه معنی دارد
ولی بین بیومکانیک و آنتروپومتری با استرس شغلی رابطه معنی داری یافت نشد.
در این مقاله ابتدا خلاصه ای از ادبیات تحقیق شامل: تعاریف، شاخه ها، اهداف ارگونومی، استرس، عوامل استرس زا، و پیامدهای استرس بیان می شود. در ادامه فرضیه ها، روش انجام تحقیق، نحوه تجزیه و تحلیل، آزمون های مورد استفاده، جمع بندی و ملاحظات تحقیق ارائه شده است.
مقدمه
ظهور سازمان های اجتماعی و گسترش روز افزون آنها، از ویژگی های بارز تمدن بشری است؛ به طوری که با توجه به عوامل گوناگون مکانی و زمانی، و ویژگی ها و نیازهای خاص جوامع مختلف، همه روزه انواع سازمان های اجتماعی ظهور و گسترش می یابد و بر تعدادشان افزوده می شود [1]. یک ملت به واسطه شهروندانش و یک سازمان به وسیله کارکنانش شناخته می شود. پیشرفت یک سازمان به وسیله سلامتی و تندرستی کارکنان مشخص می شود [15]. بنابر آمار سازمان بین المللی کار [1] سالانه 250 میلیون حادثه در جهان اتفاق می افتد که درآنها 335000 نفر جان خود را از دست می دهند (حوادث رانندگی و خانگی در این آمار لحاظ نشده است). همچنین سالانه 160 میلیون بیماری شغلی در جهان دیده می شود که منجر به فوت 1100000 نفر می گردد. همچنین 4 درصد تولید ناخالص ملی در جهان به لحاظ این حوادث و بیماری ها هدر می رود [2]. نادیده گرفتن ایمنی و بهداشت کار موجب زیان اقتصادی قابل توجهی می شود که تأثیرات جدی بر بهره وری دارد. میزان بروز حوادث شغلی منجر به مرگ در کشورهای در حال توسعه 3 تا 4 برابر کشورهای توسعه یافته است و این حوادث معمولاً به صورت غیر عمدی هستند. در کشور ما سالیانه حدود 14 هزرار حادثه شغلی رخ می دهد [3].
در طول جنگ جهانی دوم تأکید اصلی دانشمندان علوم رفتاری بر استفاده از آزمون هایی برای انتخاب افراد مناسب برای هر کار و ابداع راهکارهای تربیتی بهتر بود کانون توجه، انطباق دادن شخص با کار بود. حرفه عوامل انسانی در دوران پس از جنگ زاده شد در سال 1949، انجمن پژوهشی ارگونومی که اکنون انجمن ارگونومی نامیده می شود در انگلستان تأسیس شد و اولین کتاب در باب عوامل انسانی، به نام روان شناسی تجربی کار بسته عوامل انسانی در طراحی مهندسی انتشار یافت در سال 1959 موسسه بین المللی ارگونومی با هدف برقراری ارتباط بین چندین انجمن عوامل انسانی و ارگونومی در کشورهای مختلف جهان تأسیس شد دوران 20 ساله بین 1960 تا 1980 شاهد رشد وبسط سریع عوامل انسانی بود [5].
ارگونومی
2-1) تعریف ارگونومی
تعریف رسمی ارگونومی که به وسیله انجمن ملی ارگونومی (IEA) تأیید شده است به شرح زیر می باشد:
ارگونومی (یا فاکتورهای انسانی) اصول علمی مرتبط با فهم تعامل بین انسان و سایر عناصر یک سیستم و حرفه ای است که شامل تئوری ها، اصول و داده ها و روش ها برای طراحی مطابق با بهینه سازی آسایش و رفاه افراد و عملکرد کامل سیستم می باشد [4]. واژه ارگونومی آمیزه ای از دو واژه یونانی ارگو [2] (به معنی کار) و نوموس [3] (به معنی قانون) است. در آمریکا، مهندسی عوامل انسانی [4] یا عوامل انسان مترادف واژه ارگونومی دانسته شده است. ارگونومی در اروپا، ریشه در فیزیولوژی کار [5]، بیو مکانیک [6] و طراحی ایستگاه کار [7] دارد. در حالی که عوامل انسانی آمریکائیان، از فیزیو لوژی تجربی سرچشمه گرفته، بر عملکرد انسانی و طراحی سامانه ها متمرکز است [5]. حرفه عوامل انسانی در دوران پس از جنگ جهانی دوم زاده شد در سال 1949، انجمن پژوهشی ارگونومی که اکنون انجمن ارگونومی نامیده می شود در انگلستان تأسیس شد و اولین کتاب در باب عوامل انسانی، به نام روان شناسی تجربی کار بسته عوامل انسانی در طراحی مهندسی انتشار یافت در سال 1959 موسسه بین المللی ارگونومی با هدف برقراری ارتباط بین چندین انجمن عوامل انسانی وارگونومی در کشورهای مختلف جهان تأسیس شد دوران 20 ساله بین 1960 تا 1980 شاهد رشد وبسط سریع عوامل انسانی بود [5].
ارگونومی در چهار شاخه بیومکانیک شغلی، روان شناسی مهندسی، آنتروپومتری، فیزیولوژی کار فعالیت می کند[7].
فیزیولوژی کار: بخشی از دانش ارگونومی که تطبیق انسان با کار را در مصرف انرژی و همچنین تغییرات پارامترهای فیزیولوژیکی بدن در حین انجام کار مورد توجه قرار می دهد به فیزیولوژی کار معروف است [8].
بیومکانیک شغلی: در بیومکانیک از قوانین فیزیکی مکانیک برای بدن استفاده می شود. با به کارگیری این قوانین این امکان به وجود می آید که در هنگام یک وضعیت خاص در بدن و حرکت آن، میزان فشار مکانیکی موضعی اعمال شده بر عضلات و مفصل ها محاسبه شود [4].
روان شناسی مهندسی: به فاکتورهای محیطی فیزیکی و شیمیایی مانند سر و صدا، ارتعاش، روشنایی، آب و هوا و مواد شیمیایی می توانند بر روی ایمنی، سلامتی و آسایش افراد تأثیر بگذارند می پردازد [4].
آنتروپومتری: شامل جمع آوری و تفسیر داده های مربوط به شکل و اندازه ابعاد بدن انسان (ابعاد طولی، عرضی، محیطی و وزن) می باشد [4]. تعریف آنتروپومتری عبارت خواهد بود از اندازه گیری سیستماتیک به دنبال استفاده از وسایل اندازه گیری [9].
برخی مشکلات معمول در صنایع شامل طراحی نامناسب محل کار، عدم انطباق بین قابلیت های کارگر و الزامات شغلی، وجود محیط کار و مشاغل زیان آور، طراحی نا مناسب سیستم انسان-ماشین و برنامه های ضعیف مدیریت می باشد. این مشکلات منجر به ایجاد مخاطرات در محل کار، ضعف سلامتی کارگران، صدمات ناشی از کار با تجهیزات، معلولیت ها و در عوض کاهش بهره وری کارگر و کیفیت تولید و افزایش هزینه می شود. کاربرد موثر ارگونوی در طراحی سیستم کاری می تواند تعادلی را بین ویژگی های کارگر و نیازهای شغلی برقرار کند. این علم، گستره وسیعی را در زمینه طراحی کار، ابزار، تجهیزات، ماشین آلات، ایستگاه کار و سیستم ها در موارد مختلف صنعتی، آموزشی، ورزشی و غیره در بر گیرد [10]. هدف ارگونومی آن است که در طراحی ابزارو وسایل کار و سیستم های فنی و تولیدی نیز در طراحی محیط کار، نیازها و خصوصیات جسمی و روحی انسان ها در نظر گرفته شود تا در عین نیل به افزایش بازدهی تولید، به سلامت و بهداشت و راحتی انسان ها نیز به بیشترین حد توجه شده باشد [11]. ارگونومی دارای اهدافی چون بهبود بهره وری، سلامت، ایمنی و آسایش مردم و افزایش کارآیی متقابل سیستم های انسان-ماشین-محیط است [12].
2-2) نکات ضروری در زمینه سطح کار
▪ ارتفاع سطح کار بالاتر از قلب قرار نگیرد. زیرا اگر ارتفاع سطح کار بالاتر از قلب قرار گیرد جریان خون در بدن کاهش یافته که در نتیجه آن کاهش سریع کارآیی و عملکرد فرد خواهد بود.
▪ ارتفاع مربوط به سطح کار، صندلی و پاها باید با یکدیگر تناسب داشته باشد.
▪ اگر ارتفاع سطح کار ثابت است از زیر پایی استفاده شود.
▪ گاهی اوقات حالت نشسته را با ایستادن یا قدم زدن جایگزین کنید [4].
2-3) حیطه های عملکردی ارگونومی
بخشی از حیطه های عملکردی ارگونومی را می توان به شرح زیر دانست:
▪ بررسی میزان توانمندی شاغلین با توجه به نوع کار و انرژی مصرفی
▪ مطالعه ابعاد فیزیکی بدن (آنتروپومتری) و کاربرد این دسته از اطلاعات در طراحی ایستگاه های کار
▪ طراحی ارگونومیک ابزارهای دستی
▪ طراحی ایستگاه های کار نشسته، ایستاده (یا توأم) و آنالیز سیستم انسان ماشین
▪ بررسی های روانشناختی از دیدگاه نحوه ارتباط بین افراد
▪ تعیین رژیم های کار و استراحت (زمان های استراحت و مدت انجام کار)
▪ بررسی روش های حمل دستی کالا و طراحی خطوط بسته بندی و بارگیری دستی
▪ بررسی صدمات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار و آنالیز وضعیت های بدنی
▪ بیومکانیک شغلی
▪ ارگونومی و کار در منزل
▪ کاربرد بهینه رنگ و موسیقی در محیط های کار [7]
استرس
از طرف دیگر واژه استرس امروزه چنان نقل هر زبانی است که گویا استرس مسئله همگانی و همه گیر و مبتلا به انسان امروز و مشخصه زندگی اوست. روانشناسان و دیگر صاحب نظران استرس می گویند، روی هم جمع شدن رویدادها (دگرگونی ها) ی زندگی که سازگاری فرد را با موضع خودش بر هم می زند، موجب استرس می شود. و این تشابه نزدیکی با مفهوم فیزیکی یا مهندسی استرس دارد. نزدیک به صد سال است که مفهوم استرس مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. اما نخستین بررسی های استرس در حوزه دانش پزشکی انجام شده اند. این مفهوم اکنون به موضوعی میان رشته های در علوم انسانی، پزشکی و حوزه های وابسته تبدیل شده است. استرس ناشی از شغل، استرسی است که فرد معین بر سر شغل معینی دستخوش آن می شود، در این تعریف چند نکته نهفته است: شخص شاغل تا چه اندازه از تجربه برخوردار است (کارآزموده است یا تازه کار)، میزان قدرت و ضعف او در مقابله با شرایط موجود چقدر است، و چه نوع شخصیتی از خود در محیط کار نشان می دهد [13].
3-1) نشانه های استرس
«بیر» و « نیومن» در 1978 سه دسته از نشانه هایی را که در شرایط استرس شغلی بروز می کنند نام برده اند: نشانه های روانی، نشانه های جسمانی و نشانه های رفتاری.
▪ نشانه های روانی: آن دسته از مشکلات عاطفی و شناختی هستند که بر اثر ناراحتی ناشی از استرس شغلی بروز می کنند نارضایتی از شغل یکی از رایج ترین پیامدهای استرس شعلی است، با بی میلی و با تاخیر به سر کار خود می آید، برای انکه کار ش را به خوبی انجام دهددلیل چندانی نمی بینند دیگر نشانه های روانی عبارتند از: افسردگی، اضطراب، ملامت احساس ناکامی، انزوا و بیزای.
نشانه های جسمانی را مشکل تر می توان تشخیص داد، زیرا در حالی که شرایط کاری معینی با بیماری ها و ناراحتی های جسمانی معینی همراه هستند، اما دشو. ار می توان فهمید که این ناخوشی ها تا چه اندازه نتیجه دیگر جنبه های زندگی شخص هستند با این حال شواهد مدارک پژوهشی نشان داده اند که همواره رابطه بین استرس شغلی و نشانه ها و بیماری های جسمانی معینی وجود دارد یکی از عمومی ترین نشانه های بیماری جسمانی مرتبط با استرس شغلی بیماری های قلبی – عروقی است.
نشانه های رفتاری به دو دسته تقسیم می شوند:
الف) دسته اول نشانه هایی هستند که می توان گفت به طور مستقیم متوجه خود فرد شاغل است این دسته شامل رفتارهایی است مثل خود داری از کار کردن، پر خوری یا بی اشتهایی، رفتارهای ستیزه جویانه در برابر همکاران یا اعضای خانواده و به طورکلی مشکلات میان فردی.
ب) دسته دوم از نشانه های رفتاری پیامدش به سازمان یا تشکیلات اداری بر می گردد، از جمله غیبت از کار، رها کردن شغل، افزایش حادثه ها ناشی از کار فقدان بهره وری [13].
3-2) عوامل استرس
به طور کلی این عوامل در منابع را می توان به سه دسته طبقه بندی کرد: دسته اول عوامل «استرس زای فردی»، دسته دوم «رویدادهای زندگی» و دسته سوم عوامل «استرس زای سازمانی» [14]. عوامل فشار عصبی سازمانی عبارتند از:
▪ سیاست ها: ارزیابی غیر واقعی کارمندان (سیستم ارزشیابی نامناسب)، جابه جایی مکرر و غیر ضروری، دستورالعمل های مبهم، عدم تساوی حقوق و مزایای افراد هم طراز، شرح وظایف غیر واقعی، مقررات غیر قابل انعطاف.
▪ ساختارها: فرصت کم برای پیشرفت، تضادهای صف و ستاد، تمرکز در تصمیم گیری ها و عدم وجود مشارکت، تشریفات اداری دست و پا گیر و تخصص گرایی بیش از اندازه.
▪ شرایط ایمنی: وجود اشعه ها و عوامل شیمیایی زیان آور، سرما و گرما و سروصدای زیاد، ازدحام و عدم وجود محل کار اختصاصی، خطرات ایمنی و نور ناکافی.
▪ مراحل و فرآیندها: سیستم کنترل نامناسب، اهداف مبهم و متضاد، ارتباطات ضعیف، بازخور ناکافی و ضعیف از عملکردها، معیارهای ناقص و نادرست برای بخش عملکردها، اطلاعات ناکافی.
▪ ابهام نقش در سازمان: ابهام در نقش از کمبود اطلاعات یا آگاهی اندک از نحوه انجام کار حاصل می شود. این ابهام احتمالاً به علت کارآموزی ناکافی، ارتباطات ضعیف، یا مضایقه کردن و یا ناجور جلوه دادن اطلاعات به وسیله همکاران یا سرپرست حاصل می شود. حاصل این ابهام نقش، تنش است که متعلق به فرد باشد.
▪ تعارض نقش در سازمان: نقش فرد در سازمان، و کمتر و یا بیشتر از حد به کار واداشتن او، تعارض ها و تضادهایی را به وجود می آورد. در سازمان، تعارض نقش شامل: ناسازگاری بین وظایف شغل، منابع، قواعد و مقررات، و خود افراد می باشد. این تعارض نقش موجب ایجاد تنش در فرد می شود [16].
3-3) پیامدهای استرس
پیامدهای استرس را می توان به دو بخش عمده پیامدهای فردی و پیامدهای اجتماعی تقسیم کرد:
▪ پیامدهای فردی: پیامدهای فردی نتایجی هستند که عمدتاً بر فرد اثر می گذارند. هر چند ممکن است سازمان نیز به طور مستقیم یا غیر مستقیم از این پیامد متاثر می شود، ولی این فرد است که بهای اصلی را می پردازد. پیامدهای فشار عصبی را می توان به سه گروه رفتاری، روانی و جسمانی تقسیم کرد:
پیامدهای رفتاری: پیامدهای رفتاری فشار عصبی واکنش هایی هستند که ممکن است باعث ایجاد آسیب به فرد یا دیگران شوند. یکی از این نوع رفتارها سیگار کشیدن است. حادثه آفرینی، خشونت و به هم خوردن اشتها نیز از جمله پیامدهای رفتارهای فشار عصبی می باشند.
پیامدهای روانی: پیامدهای روانی فشار عصبی بستگی به سلامت جسمانی- روانی فرد دارند. هنگامی که اشخاص در محیط کار با فشار عصبی شدیدی مواجه می شوند، ممکن است دچار افسردگی، پرخوابی یا بی خوابی شوند. ممکن است فشار عصبی باعث بروز مشکل خانوادگی و ناراحتی های نیز بشود.
پیامدهای جسمی: فشار عصبی ممکن است باعث بروز بی نظمی های جسمی نیز بشود. پیامدهای جسمی فشار عصبی بر وضع جسمی فرد اثر می گذارند. به عوان مثال، بین ناراحتی و حمله قلبی با فشار عصبی رابطه وجود دارد. سایر پیامدهای ناشی از فشار عصبی شدید عبارتند از: سردرد، کمردرد، زخم معده و ناراحتی های معده، ناراحتی های پوستی مانند جوش صورت و کهیر.
▪ پیامدهای سازمانی: فشار عصبی پیامدهایی دارد که اثر مستقیم بر سازمان دارند:
▪ عملکرد: یکی از پیامدهای واضح فشار عصبی شدید، کاهش عملکرد مناسب و درست است. این کاهش در مورد کارگران اجرایی به صورت کیفیت ضعیف کار و افت بهره وری متجلی می گردد و در مورد مدیران ممکن است به معنی تصمیم گیری غلط و یا برهم خوردن روابط کاری با دیگران به دلیل عصبانیت و ناسازگاری باشد.
▪ کناره گیری: کناره گیری نیز می تواند نتیجه فشار عصبی باشد. مهم ترین انواع کناره گیری عبارتند از غیبت و استعفاء. اشخاصی که برای مقابله با فشار عصبی، دوران سختی را در محیط کار می گذرانند احتمالاً بیشتر بیمار می شوند و یا به منظور پیدا کردن سازمان بهتری، به ترک سازمان خود می اندیشند.
▪ طرز تلقی ها: یکی دیگر از پیامدهای مستقیم سازمانی فشار عصبی کارکنان به طرز تلقی مربوط می شود. همان طور که اشاره شد، رضایت شغلی، روحیه، تعهد سازمانی، هم زمان با انگیزش فرد از فشار عصبی صدمه می بینند.
پیامد نهایی فشار عصبی که هم بر اشخاص و هم بر سازمان ها اثر می گذارد واماندگی است. واماندگی یک احساس عمومی تحلیل رفتگی است و هنگامی به وجود می آید که فرد احساس کند فشارهای خیلی زیادی را تحمل می کند و منابع رضایت نیز خیلی کم می باشند. در این مرحله، ممکن است فرد کم کم از رفتن به سر کار احساس وحشت کند، ممکن است وقت زیادی را صرف انجام کار کند ولی موفق به انجام کار کمتر شود و ممکن است ناتوانی فکری و جسمی از خود نشان دهد [17].
“محمد فام” و دیگران در تحقیقی که در یکی از صنایع خودرو سازی انجام دادند دریافتند که استرس شغلی با اعمال نا ایمن و حوادث شغلی رابطه مستقیم معنی داری دارد. همت جو به بررسی رابطه بین آگاهی از علم ارگونومی و میزان آسیب های شغلی کادر پرستاری پرداخت و دریافت که آگاهی از علم ارگونومی با میزان آسیب های شغلی رابطه معکوس دارد همچنین مصدق راد در تحقیق خود دریافت که به کارگیری ملاحظات ارگونومیکی و بهره گیری از وسایل و تجهیزات ایمنی نقش قابل ملاحظه ای در بهره وری افراد و کاهش آسیب های شغلی آنان در سازمان دارد. شرعی در تحقیق خود به ارتباط بین ارگونومی و کیفیت ارئه خدمات به مشتریان پی برد. نتایج حاصل از تحقیق “احمد پور” نشان دارد که بین استرس شغلی و سلامت روان کارمنان، رابطه منفی معنی داری وجود دارد.
نتایج تحقیق
آنالیز داده ها نشان داد به طور کلی بین ارگونومی محیط کار و استرس شغلی کارکنان رابطه معنی دار منفی وجود داشت. که نتایج حاصله با نتایج تحقیقات همت جو، مصدق راد و محمد فام و دیگران همخوانی دارد. دو تا از فرضیه های فرعی تحقیق که بیانگر ارتباط بین بیومکانیک شغلی و روان شناسی مهندسی و استرس شغلی کارکنان می باشد تایید شد. و بین آنتروپومتری و فیزیولوژی کار با استرس رابطه معنی داری یافت نشد.
بحث و بررسی
از آنجا که بین ارگونومی محیط کار و استرس رابطه وجود دارد بنابراین رعایت اصول ارگونومی می تواند باعث کاهش استرس کارکنان گردد. بیشترین ارتباط بین روان شناسی مهندسی با استرس شغلی وجود داشت. بیشتر شرکت های بیمه از وسایل با ارگونومی لازم برخوردارند اما کارکنان نحوه استفاده صحیح از آنها را نمی دانند. به دلیل عدم آگاهی برخی از مدیران و کارکنان از اهمیت رعایت ارگونومی بهتر است علاوه بر مهیا کردن محیط کار مطابق با اصول ارگونومی آموزش های لازم در این زمینه به این افراد داده شود. رعایت اصول ارگونومی به خود کارمندان مربوط می شود و با الزام و اجبار نمی توان آنها را به رعایت اصول ارگونومی کرد اما ایجاد انگیزه در کارکنان و می توانند ترغیب کننده کارکنان به رعایت این اصول باشد. از آنجا که کارکنان بیمه ها اکثر وقت خود را با کامپیوتر و پشت میز به سر می برند. بنابراین پیشنهاد می شود مدیران وقت لازم را برای ورزش استراحت و گاهی چرخش شغلی را برای کارکنان فراهم کنند.
منابع
[1] رضاییان، علی (1386): مبانی سازمان مدیریت، انتشارات سمت، تهران.
[2] شرعی، زهره (1385):بررسی رابطه بین سطح ارگونومی و کیفیت ارائه خدمات در شعب بانک کشاورزی شهرشتان بیرجند، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه سیستان بلوچستان.
[4] صمدی، صادق (1385): اصول ارگونومی، انتشارات چهر، تهران
[5] شهریاری احمدی، منصوره (1386):روان شناسی عوامل انسانی (ارگونومی) انتشارات زرباف اصل، تهران.
[6] هلاندر، مارتین (1386): مهندسی عوامل انسانی در صنعت و تولید، ترجمه چوبینه، انتشارات تچر، شیراز.
[7] صادقی نائینی، حسن. 1379. اصول ارگونومی در طراحی سیستم های حمل دستی کالا، انتشارات آسانا، تهران.
[8] ولی پور، فیروز، علی خوانین، غلامحسین پور تقی، مرتضی ایزدی، مهناز مذاهبی (1388): اندازه گیری ظرفیت کار فیزیکی پرسنل دانشگاه بقیه الله (عج) در شرایط آب و هوایی آزمایشگاهی نرمال و خیلی گرم و مرطوب، نخستین کنفرانس بین المللی ارگونومی.
[9] صدرا ابرقویی، ناصر، حسن حسینی نسب(1388): آنتروپومتری ایستاتیک در ایران، کنفرانس بین المللی ارگونومی
[10] جزء کنعانی، معصومه، باقر مرتضوی، علی خوانین، حسن اصیلیان(1388): ارگونومی، ایمنی و بهره وری، نخستین کنفرانس بین المللی ارگونومی.
[11] دمیستر، وبر(1387):ارگونومی برای مبتدیان، ترجمه علی پور قاسمی، چاپ سوم، نشر مرکز، تهران.
[12] امینی، علیرضا(1388):یک تحقیق علی و معلولی در باره عوامل میکرو و ماکرو ارگونومیکی در فاجعه بوپال. کنفرانس بین المللی ارگونومی.
[13] آر راس، راندال(1377): استرس شغلی، ترجمه خواجه پور، چاپ اول، انتشارات سازمان مدیریت صنعتی، تهران.
[14] ابطحی، سید حسین(1383): مدیریت منابع انسانی، چاپ سوم، انتشارات موسسه تحقیقات و آموزش مدیریت، تهران.
[16] حقیقی، محمد علی؛ رحیمی نیک، اعظم؛ برهانی، بهاالدین؛ صفری، مینا؛ کرد رستمی، مجید(1383): مدیریت رفتار سازمانی، انتشارات ترمه، تهران.
[17] مورهد، گریفن(1386): رفتار سازمانی، ترجمه مهدی الوانی و غلامرضا معمارزاده، انتشارات مروارید، تهران.
[15]. Kashyap، Nupur، and Sinha، Sanjeev(2008): Selection of
[3]. Akbari ME، Naghavi M، Soori H ، Epidemiology of deaths from injuries in iran، 2004
Critical Stress Factors for Enhanced Productivity through Interpretive Structural Modeling(ISM) Approach.

پی نوشت ها
International Labor Office
Ergo
nomos
Human factors engineering
Work physiology
. Biomechanics
Work station design
منبع: http://www.migna.ir/ravanshenasii/ravansanati/1669-1389-08-17-20-11-34.html
نویسنده مقاله: مرتضی پورشریفی راوری
+ ویرایش ادبی
تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=883&rnd=2256