مقاله : با سونا بیشتر آشنا شویم.

آیا سونا برای شما مناسب است؟

ایده سونای خشک، سونای باشگاه برترین های شیراز
ایده سونای خشک، سونای باشگاه برترین های شیراز

شاید شنیده باشید که ورود به یک سونا گرم بعد از یک ورزش حسابی یا یک روز خسته کننده باعث آرامش باشد و بدنتان را سم زدایی کند.

 صدها سال است که اسکاندیناویها از سونا به دلیل مزایای احتمالی آن در پاکسازی ، آرامش و کاهش وزن استفاده می کنند. به عنوان مثال ، در فنلاند ، حدود 2 میلیون سونا برای 5.2 میلیون نفر در این کشور وجود دارد. مصرف سونا در کشورهای اسکاندیناوی در اوایل کودکی شروع می شود.

تحقیقات فعلی درباره فواید سونا مختلف است.

اگر قصد اضافه کردن سونا به روال سلامتی خود را دارید ، حتماً ابتدا نیازهای سلامتی خاص خود را ارزیابی کنید.

 سونا در مقابل اتاق بخار

 شاید تعجب کنید که تفاوت بین سونا و اتاق بخار چیست؟!! 

سونا
سونای بخار

هر دو نوع اتاق برای ترویج تعریق استفاده می شوند ، اما برای تحقق آن از انواع مختلفی از گرما استفاده می کنند. سوناها از گرمای خشک تولید شده از اجاق گاز یا سنگ های گرم استفاده می کنند تا اتاق را تا 195 درجه فارنهایت (90.5 درجه سانتیگراد) با رطوبت بسیار کم افزایش دهند.

 از طرف دیگر ، اتاق های بخار دارای گرمای مرطوب هستند.  آنها در دماهای پایین تر ، معمولاً در حدود 110 تا 120 درجه فارنهایت (43-49 درجه سانتیگراد) و رطوبت نسبی 100 درصد کار می کنند.

 فواید سونا

 وقتی وارد سونا می شوید ، دمای پوست شما بالا می رود ، ضربان نبض شما بالا می رود و رگ های خونی شما رقیق تر می شوند. این اتفاق می افتد که قلب شما شروع به پمپ کردن خون بیشتری می کند. البته شما نیز شروع به عرق کردن می کنید. چند مزیت برای این تجربه وجود دارد.

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا
گالری تصاویر سونا ، نما شیشه ای ، سونای خشک

 آرامش

 از سونا به طور سنتی برای ایجاد احساس آرامش استفاده می شود.

ضربان قلب شما بالا می رود و رگ های خونی شما رقیق می شوند ، افزایش جریان خون در پوست مشاهده می شود. سونا همچنین ممکن است گردش خون را بهبود بخشد.

سیستم عصبی سمپاتیک شما به منظور حفظ تعادل دما در بدن فعال تر می شود. غدد درون ریز شما شروع به درگیر شدن می کنند. واکنش بدن شما به گرما می تواند نسبت به درد ، هوشیاری کمتری را احساس کند همین طور ممکن است شما احساس سیری داشته باشید.

گرما عضلات شما ، از جمله عضلات صورت و گردن شما را آرام می کند. این عضلات اغلب پس از سپری یک روز طولانی ، تنش دارند.

 این اثر آرامش یکی از بزرگترین فواید استفاده از سونا است. برای اضافه کردن به اثر آرامش ، مراقب باشید در حالی که در اتاق هستید ، وقتی بدن خود را از نظر جسمی آرام می کنید ، اغلب ذهن و احساسات از آن پیروی می کنند. این اثر طولانی مدت است و حتی ممکن است به شما در خواب بهتر شب کمک کند.

سونا سلامتی
سونا سلامتی

مُسکن درد

 استفاده از سونا خشک می تواند احساس ناتوانی مردم را به همراه داشته باشد. از آنجا که رگهای خونی در یک سونا شل و رقیق می شوند ، جریان خون افزایش می یابد و می تواند به کاهش تنش در مفاصل و تسکین عضلات درد کمک کند.

 سونا همچنین ممکن است به افراد مبتلا به درد مزمن و آرتروز کمک کند. مطالعه ای در افراد مبتلا به بیماری های اسکلتی عضلانی و مزمن از جمله آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان نشان داد که جلسات سونا در طی چهار هفته درد ، سفتی و خستگی را بهبود می بخشد.

 در حالی که همه بیماران فوایدی را گزارش می کردند ، اما پیشرفت ها از نظر آماری معنی دار نبودند.  نویسندگان توصیه می کنند که بیماران مبتلا به این شرایط چند جلسه آزمایشی را طی کنند تا ببینند آیا استفاده از سونا قبل از وارد کردن آن به عنوان بخشی از روال درمانی خود علائم آنها را بهبود می بخشد یا خیر.

انواع مدل سونای خشک
انواع مدل سونای خشک

خطرات استفاده از سونا

 کم آبی

 یک فرد متوسط ​​فقط در مدت زمان کوتاهی در سونا بسیاری از آب بدن خود را از دست می دهد ، بنابراین حتما قبل و بعد از استفاده از آن مقدار زیادی آب بنوشید. مدت طولانی را در سونا نگذرانید ، زیرا دوره های طولانی مدت باعث کاهش کمبود آب بدن می شوند.

 کم آبی شدید یک اورژانس پزشکی است. اگر احساس سرگیجه دارید ، سردرد دارید یا خیلی تشنه هستید باید فوراً سونا را ترک کنید.

عوارض کم آبی شدید شامل موارد زیر است:

. افت فشار خون یا گرمازدگی استروکیدنی

 . بعد از جلسه سونا ، آب زیادی بنوشید تا بدن تان دوباره هیدراته شود.

 . کاهش وزن

 سونا برای کاهش وزن موثر نیست زیرا تنها وزن از دست رفته وزن مایعات است و بدن شما به محض خوردن یا نوشیدن مایعات از دست رفته را دوباره پر می کند. به محض اینکه آب بنوشید ، وزن کمتری به دست می آورید. اگر به دنبال کاهش وزن هستید ، با یک برنامه غذایی سالم و ورزش همراه باشید.

سموم

 هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تعریق در طول یک جلسه سونا سموم بدن یا پوست را آزاد می کند.  تنها هدف عرق کردن ، جلوگیری از گرمای بیش از حد بدن است. این کبد و کلیه های شما هستند که سم زدایی را انجام می دهند.

 هیدراتاسیون مناسب برای عملکرد صحیح کبد و کلیه ها مهم است. برای پر کردن مایعات از دست رفته پس از استفاده از سونا حتما آب زیادی بنوشید. بگذارید کبد و کلیه های شما این کار را انجام دهند.

 باروری

 تحقیقات حاکی از ارتباط بین مصرف سونا و از بین رفتن باروری در مردان است. 

یک مطالعه جدید در مردان فنلاندی که به مدت سه ماه دو جلسه سونا 15 دقیقه ای در هفته به مدت سه ماه برگزار كردند ، نشان داد كه استفاده از سونا تأثیر منفی قابل توجهی در تولید اسپرم آنها دارد.

خبر خوب این است که اثر برگشت پذیر یافت شد. برای درک تأثیر سونا بر باروری ، تحقیقات بیشتری لازم است ، به ویژه در مردانی که قبلاً تعداد اسپرم کم یا سایر مشکلات مربوط به باروری را دارند.

حواستان به موارد پایین باشد :

برخی از شرایط بهداشتی با سونا یا اتاق بخار سازگار نیست. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید ، حتما قبل از استفاده از سونا با پزشک خود مشورت کنید:

 . آسم یا سایر شرایط تنفسی

. نارسایی فشار خون ناشی از فشار خون بالا یا بسیار کم ، فشار خون تحت تأثیر الکلتوز

. در صورتی که از داروهای محرک ، آرام بخش یا سایر داروهای تقویت کننده استفاده می کنید.

 یک مطالعه منتشر شده در مجله علوم پزشکی نشان داد که مرگ و میر ناشی از استفاده از سونا بسیار نادر بوده است (کمتر از 2 در 100000 نفر جمعیت). 

تصور می شد که پنجاه و یک درصد از مرگ و میرها ناشی از دلایل طبیعی بوده و 25 درصد نیز در معرض گرما قرار داشته اند. نیمی از مرگ و میرهایی که در سوناها رخ می داد ، در افراد تحت تأثیر الکل بود و بیشتر آنها تنها بودند.

مواردی که باید در مورد سونا بدانیم :

 شواهد موجود نشان می دهد که استفاده از سونا هم مزایا و هم خطراتی دارد. سونا به طور کلی برای افراد سالم بی خطر است. متأسفانه ، شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد سونا دارای مزایای سلامتی بالاتر از آرامش و احساس عمومی بهزیستی هستند.

 در حالی که بسیاری از مردم از سونا به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم استفاده می کنند ، بهترین چیزی که ممکن است برای شما باشد بهترین چیز برای شخص دیگر نیست. سونا ممکن است در ترکیب با رژیم غذایی سالم ، ورزش روزمره و آب زیاد به شما کمک کند:

 درد جزئی و درد عضلانی را تسکین داده و به شما در بهبود خواب و گردش خون کمک کند.

 اگر می خواهید از سونا برای رفع برخی از استرس ها استفاده کنید ، مهم است که به یاد داشته باشید که درجه حرارت بالا برای مدت طولانی بدن شما را اذیت می کند و بدن قابلیت تحمل این همه فشار را نخواهد داشت، پس ، ابتدا به مدت 15 دقیقه جلسات خود را هدف بگیرید و حداکثر 30 دقیقه در یک زمان کار کنید.

 قبل از ورود ، جواهرات ، عینک ، لنزهای تماسی یا هر نوع فلزی را که همراه دارید از خود جدا کنید. اگر هنگام سونا احساس سرگیجه یا حس ناخوشایندی دارید و یا دچار سردرد می شوید ، سریعاً از سونا بیرون بیایید و بدنتان را خنک کنید. اطمینان حاصل کنید که پس از استفاده از سونا با یک لیوان آب مجددا آب از دست رفته را احیا کنید.