تفاوت میان سونای خشک و بخار چیست؟

عکس سونا سلامتی ، سونای خشک

آیا سونا برای لاغری است ؟

این هم یکی از همان پندارهای غلط است. بارها افرادی را دیده ایم که می‌گویند: شما که چاق نیستید برای چی به سونا آمده اید ؟!! معلوم نیست این تصور از کجا آمده است که سونا می‌تواند باعث لاغری شود ؟ شاید به دلیل عرق کردن باشد و افراد فکر می‌کنند با عرق کردن وزن بدن کم می‌شود ! ولی این باوری اشتباه است. چربی‌های موجود در بدن فقط از یک راه آب می‌شوند؛ از طریق فعالیت بدنی و سوخته شدن .

آنچه در جریان سونا گرفتن اتفاق می‌افتد تعریق است که بخش عمده آن آب است و مقداری هم املاح و مواد معدنی به همراه دارد. اتفاقا عرق کردن وسیله خوبی برای دفع سموم بدن است ولی میزان کالری که در اثر سونا گرفتن در بدن مصرف می‌شود، آنقدر نیست که باعث لاغری شود . البته مکمل خوبی است .

سونای خشک

سونای خشک

تفاوت میان سونای خشک و بخار چیست؟
سونا یکی ازفعالیتهایی است، که تقریباً همه ورزشکاران با آن آشنا هستند و در سطح قهرمانی و حرفه ای و آماتوری به آن توجه خاصی دارند، اما این که چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد، دانستن آن برای همگان بسیار لازم به نظر می رسد.
اولین بار، فنلاندی ها سونا( خشک) را به کار گرفتند. گفته می شود از هر ۳ خانه در فنلاند، یکی دارای سونا است.فنلاندی ها معتقدند سونا بدن را از استرس ها و سموم آزاد می کند.

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا

در سونا چه اتفاقی می افتد؟
به محض ورود به سونا، بدن به گرما واکنش نشان می دهد. درجه حرارت بدن به ۳۹ درجه سانتی گراد می رسد. مویرگها گشاد می شوند. منفذهای پوست باز می شود و شروع به تعریق زیاد می کنیم. جریان خون و جابه جایی مواد در بدن افزایش پیدا می کند. تعداد ضربان های قلب از متوسط ۷۰ به ۱۰۰عدد در دقیقه می رسد.
راههای تنفسی بازتر می شوند. تنفس بهتر و راحت تر انجام می شود و میزان دریافت اکسیژن بر اثر تاثیرهوای خشک و گرم بیشتر می شود به دلیل تغییرات سریع درجه حرارت، انعطاف پذیری (الاستیسیته) عروق بهبود می یابد.

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا

روی تنفس پوست تاثیرعالی می گذارد و باعث سریع شدن سوخت و ساز سلولیت(چربی زیر پوست ران و کپل) می شود. بر اثر گرمای سونا بر سرعت متابولیسم افزوده می شود و با کمک سونا سبک تر و لاغرتر می شویم.

غیر از این، سونا باعث بالارفتن مقاومت در مقابل عفونت های ویروسی می شود و با کمک سونا سبکتر و لاغرتر می شویم، همچنین، سونا  دوباره سازی سلولها را تسریع می کند.

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا

پیش از وارد شدن به سونا باید دوش  بگیرید و سر را کاملاً خشک بکنید. در بدو ورود به داخل سونا، حتی المقدور در موقعیت خوابیده و با یک حوله بلند در زیر خود قرار بگیرید. از سکوهای پایین شروع کنید، زیرا درجه حرارت کمتر است. در شروع، زمان کوتاهی را در سونا بمانید و زمانی که بدن به آن عادت کرد تا ۳۰ دقیقه در موقعیت بمانید.
بعد از هر اقامت در سونا، تا حدود ۱ لیتر مایعات از دست می دهید، پس لازم است مایعات زیادی قبل و بعد تعریق بنوشید.

از نوشیدن قهوه، الکل و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. با شکم پر به سونا نروید. با شکم خالی نیز رفتن به سونا پیشنهاد نمی شود. ۲ ساعت پیش از رفتن به سونا غذای سبک بخورید.

سونا ساخت سونای خشک

سونا ساخت سونای خشک

قبل از خروج از سونا کمی نشسته، سپس بلند شوید. با این کار از سرگیجه احتمالی جلوگیری می کنید. اگر در سونا احساس ضعف یا سرگیجه کردید، از آن خارج شوید، به پشت بخوابید و پاهای خود را بالا بگیرید.

بعد از خروج از سونا حتماً با آب سرد دوش بگیرید و یا داخل یک حوضچه آب سرد شوید. زیاده روی نکنید فقط تا زمانی در سونا بمانید که برای شما لذت بخش است.

 

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا

عکس سونا ، سونای خشک ، سونا سازان ، چوب سونا

خاصیتهای سونا
تفاوت میان سونای خشک و بخار
سونای خشک، مشهورترین و پرطرفدارترین سونا در جهان است. نام آن از زبان فنلاندی گرفته شده و از چوب ساخته می شود. معمولاً وقتی صحبت از سونا می شود، منظور سونای خشک است، ولی سونای بخار( ترک) و همچنین سونای روسی نیز معروف اند.

 

در سونای خشک، درجه حرارت بین ۸۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد است. ولی در سونای تر بندرت از ۵۰ درجه تجاوز می کند. سونای بخار حداکثر درجه رطوبت را دارد.به علت اختلاف در میزان رطوبت هوا سونای تر بعد از سونای خشک پیشنهاد می شود.

مزایای سونا متفاوت است. معروف است که تصویر ریه های انسان و به همین دلیل لازم است این پوست از مواد مضر پاک شود. سونا برای بهبود تنفس پوست نیز ایده آل است. تهویه بهتر پوست و سونا گرفتن مداوم، شانس سالم ماندن آن بیشتر می شود.

سونا دردهای رماتیسمی را تسکین می دهد و لازم است دست کم یک بار در هفته به سونا رفت.
تذکر
پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنید. به افرادی که از بیماری های قلبی عروقی، ریوی و یا واریس رنج می برند، رفتن به سونا پیشنهاد نمی شود.

سونا و روش های دیگر برای سلامتی بیشتر

ساخت سونای خشک

-برای بعضی ها سونا مانند شوک است. باید محتاط بود و به سفارش متخصصان گوش داد و اصول تجربه شده را رعایت کرد.

-چرب کردن پوست با روغنهای مختلف قبل از رفتن یا در حین حضور در سونا پیشنهاد می شود. معمولاً این کار را بعضی افراد برای تحریک تعریق خود انجام می دهند، که باعث خفه کردن پوست می شود.
چه کسانی نباید به سونا بروند؟
-افرادی که دچار مشکلات قلبی بوده و یا از ناراحتی های ریوی رنج می برند باید پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنند.

-مبتلایان به صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی باشند.
-کودکان زیر ۴ سال از آنجایی که سیستم لنفاوی بدنشان بطور کامل رشد و تکامل نیافته نباید به سونا بروند.

طراحی و ساخت سونای خشک ، لوازم سونا ، هیتر سونا ، چوب سونا ، لمبه

طراحی و ساخت سونای خشک ، لوازم سونا ، هیتر سونا ، چوب سونا ، لمبه

فواید سونا برای سلامتی
۱) پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورود به سونا ضربان قلب ۳۰ درصد افزایش یافته و برونده قلب ۲ برابر می شود، جریان خون عمقی کاهش یافته و جریان خون سطحی افزایش می یابد، همچنین فشار خون نیز کاهش می یابد. رد این میان حرارت پوست تا ۱۰ درجه و حرارت داخلی بدن تا ۳ درجه می توانند افزایش پیدا کنند.
۲) با اتساع عروق خونی و افزایش گردش خون درد را تسکین می دهد.
۳) سونای بخار بهترین درمان برای مشکلات تنفسی از قبیل: برونشیت، لارنژیت، سینوزیت و تنگی نفس می باشد.
۴) بهبود جریان خون و تقویت سیستم قلبی وعروقی.
۵) افزایش انعطاف پذیری مفاصل وعروق خونی بدن.
۶) می تواند با سونا فشار خون بالا را درمان کرد.
۷) تسکین تنش،استرس و خستگی جسمی و روحی.
۸) تمدد اعصاب، شل کردن عضلات و رفع گرفتگی عضلات.
۹) با پاکسازی سطح پوست از سلولهای مرده پوست بدن را لطیف تر، شاداب تر و روشن تر می سازد.
۱۰) تسکین درد مفاصل در آرتروز و دیگر بیماریهای التهابی.
۱۱) افزایش اکسیژن رسانی به سلولهای بدن.
۱۲) کاهش و التیام آکنه، اگزما و زخمهای پوستی. (البته زخمهای خشک و بسته)
۱۳) افزایش سوخت و ساز بدن. (هر جلسه ۳۰ دقیقه ای سونا باعث سوختن۳۰۰ تا۵۰۰ کالری می شود، بنابراین سونا سبب خواهد شد تا بدن کالری بیشتری بسوزاند)
۱۴) تنظیم و کنترل وزن فعلی.
۱۵) بهبود کیفیت خواب.
۱۶) تعریق یکی از مکانیسمهایی است که بدن توسط آن سموم و مواد زائد را از بدن دفع می کند. تعریق در سونا سبب دفع سموم: سدیم،نیکوتین، کلسترول، فلزات سنگین (کادمیوم، سرب، جیوه، روی …)، اوره و اسید لاکتیک می شود، در واقع سونا یک شیوه سمزدایی بسیار کارآمد است.
۱۷) با القای حالت تب مصنوعی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و مقاومت بدن را در مقابل هجوم ویروسها و باکتریها افزایش می دهد.
۱۸) بعد از استفاده از سونا احساس سبکی و آرامش مطلوبی به فرد دست می دهد و می تواند در روند فعالیتهای آتی روزمره بسیار موثر باشد.
۱۹) در هنگام استفاده از سونا در صورتی که عوارضی نظیر سر درد، سر گیجه، رخوت بیش از حد، تپش قلب غیر عادی رخ دهد باید بلافاصله سونا را ترک کرد.
۲۰) ورزش و نرمش سنگین در هنگام سونا اشتباه می باشد.(البته درون سونا می توانید حرکات کششی ملایم و نرم در تایمهای کوتاه انجام دهید)
منبع:rasekhoon.net
مطالب بیشتر ورزش و تندرستی

آن چه باید درباره سونا بدانید
بیمارانی که در تختخواب هستند چگونه میتوانند ورزش کنند؟
حافظه عضله چیست و چگونه عمل می کند؟
راز شکم شش تکه در بدنسازی
راه‌های آسان برای افزایش فعالیت فیزیکی و تناسب اندام
رهایی از چربی های اضافه در پهلو ها


درباره سونا

سونا یا حمام‌های بخار فنلاندی سابقه‌ای بس طولانی دارد و بیشترین کاربرد آن در کشورهای اسکاندیناوی و از جمله فنلاند است که خواستگاه این نوع حمام‌ها ا‌ست.

هم اکنون نیز فنلاند بیشترین تعداد حمام سونا را نسبت به جمعیت در دنیا دارد، به طوری که این کشور 7 میلیونی دارای بیش از 2 میلیون سونای بخار است.

 

طراوت پوست :

این واقعیتی است انکار ناپذیر که سونا بر روی پوست تأثیر بسیار مثبتی دارد . پوست یک ارگان است که مملو از غدد عرق و منافذ متعدد است که پوست از طریق آنها تنفس می‌کند . ترشح عرق و فعالیت غدد عرق باعث دفع مواد زاید پوست می‌شود، پوست را نرم می‌کند و چون گرما باعث گشاد شدن عروق پوست می‌شود مواد غذایی بیشتری به پوست می‌رسد ومواد زاید آن بهتر دفع می‌شوند، از این جهت پوست شاداب تر می‌گردد . این خصوصا برای پوست صورت که اهمیت بسزایی در جوان جلوه دادن ما دارد، اهمیت زیادی دارد.

 

 ساخت سونا

افزایش زمان:

 

شما ممکن است هنگامی که برای اولین بار وارد سونا می‌شوید حتی تحمل ماندن یک دقیقه در آن محل را نداشته باشید ولی این نباید باعث نا امیدی شما شود چون به تدریج که سونا بروید به ماندن در آنجا عادت می‌کنید فقط باید هر بار مدت ماندن خود را افزایش دهید، این کار را تا جایی که تحمل دارید انجام دهید یادتان باشد زیاد به بدن خودتان فشار نیاورید .

 

بیماران قلبی:

 

سونا تقریباً برای تمام افراد از هر سنی که هستند مناسب است و خطری ندارد فقط کسانی که به ناراحتی قلبی دچار هستند یا ضعف جسمانی دارند باید با مشورت پزشک و اجازه او این کار را انجام دهند .

 

پریدن در آب سرد :

 

شاید دلپذیر ترین بخش سونا گرفتن، قسمت انتهایی آن یعنی پریدن در آب سرد جکوزی است که بعد از بیرون آمدن حالت بسیار خوشایندی به شخص دست می‌دهد، نوعی احساس خنکی و شادابی که وصف آن مشکل است باید عملا حس و تجربه کرد .

 

برای این مورد لازم است آب کاملاً سرد باشد. این آب سرد هیچ ضرری برای بدن ندارد. فقط کسانی که ناراحتی قلبی دارند باید احتیاط کنند چون این شوک سرمایی ممکن است برای آنها خطرناک باشد ولی این گرم و سرد شدن پوست قابلیت ارتجاعی آن را افزایش می‌دهد . گرمای بدن را می‌گیرد و احساس خوشایندی به شما می‌دهد. اگر بعد از سونا در آب سرد غوطه ور نشوید گرمای موجود در بدن باعث می‌شود که تا مدت‌ها عمل عرق کردن ادامه پیدا کند که چیز خوشایندی نیست .

 

پاکیزگی پوست :

 

بهترین وسیله برای پاک کردن چرک و گرد و غباری که باعث بسته شدن منافذ پوست شده‌اند، استفاده از سونا است. بعد از مدتی که در سونا نشسته اید کافی است دستی روی پوست خود بکشید و ببینید چگونه چرک روی پوست شما جمع شده است. به همین خاطر خیلی خوب است که بعد از بیرون آمدن از سونا با یک لیف خیلی نرم و با استفاده از شامپوهای بدن یا دیگر مواد پاک کننده بدنتان را شستشو دهید .این همان کاری بوده که در حمام‌های سنتی ایرانی، نیاکان ما انجام می‌دادند .

 

 

حرکات ورزشی ممنوع !

 

انجام هر گونه حرکت ورزشی و نرمشی در سونا مطلقا ممنوع است . علت آن کاملاً واضح است .

 

وقتی شما در معرض گرمای سونا قرار می‌گیرید به علت باز شدن عروق، میزان خونی که باید در بدن جریان یابد افزایش می‌یابد. بنابراین قلب مجبور است تند کار کند.

 

گاهی ضربان قلب به 120 بار در دقیقه و بیشتر هم می‌رسد در چنین شرایط بدترین کار این است که با حرکات ورزشی فشار مضاعفی به قلب وارد کنیم. این کار برای قلب فوق العاده مضر است البته انجام ماساژ در سونا مانعی ندارد اگر به صورت درست انجام شود.

 

سونای خشک یا سونای بخار ؟

 

اساسا لفظ سونا به همان سونای بخار گفته می‌شود و چیزی به اسم سونای خشک به آن مفهوم نداریم .

 

ولی در حال حاضر دو نوع سونا وجود دارد :

 

1- یک نوع که در آن با استفاده از اجاق‌های برقی و قرار دادن سنگ‌هایی بر روی آنها هوای گرم تولید می‌کنند و سکوهایی هم از چوب برای نشستن یا خوابیدن افراد درست کرده اند و اصطلاحا سونای خشک نامیده می‌شود .در همین نوع از سونا هم باید با پاشیدن آب بر روی سنگ‌های داغ مقداری بخار تولید کرد تا وضعیت بهتری پدید آید چون هوای گرم و خشک می‌تواند به دستگاه تنفسی آسیب برساند .

 

2- نوع دوم اتاقی است با کف و دیواره سرامیکی که چند دریچه برای ورود بخار دارد .

 

بخار از یک بویلر ( دیگ بخار ) وارد این اتاق می‌شود و یک ترموستات هم میزان حرارت اتاق را با تغییر بخار ورودی تنظیم می‌کند .

 

http://sarreshtehdari.blogfa.com/90031.aspx


 

سونای خشک طبیعی

 

 

معماران کانادایی سونایی از چوب و فولاد به شکلی ساده و ارگونومی در کنار دریاچه ساخته‌اند.

این سونای شگفت انگیز در آنتاریوی کانادا در چشم اندازی بی نظیر ساخته شده است؛ ساختار بیرونی آن مینیمالیستی (ساده) و خیره کننده است و طراحی داخل آن مانند غاری به شکل ارگونومی (به بیان ساده روشی است که نیازها، توانائی‌ها و محدودیت‌های جسمی و ذهنی انسان را کانون اصلی طراحیِ محصولاتِ  مورد استفاده، مشاغل و  محیط اطراف او قرار می‌دهد، تا ضمن تأمین آسایش، سلامت و ایمنی، موجب افزایش کارائی او گردد) و پیچیده و پیچ در پیچ طراحی شده است.

 

این سونای زیبا از چوب و فولاد ساخته شده است. هر قسمت از دیوار، کف و سقف آن جدا ساخته شده است و مانند پازل به هم متصل شده‌اند.

 

به گزارش سرویس بین‌‌الملل باشگاه خبرنگاران،

گرداوری گروه سوناسازان

 


دیواره های چوبی از، تنه و شاخه های طبیعی درختان و نی(بامبو)

در برخی از شیب ها با بکار بردن قطعات چوبی یا بامبو (از تنه و شاخه های طبیعی درختان و نی ) که قسمتی از آن را در خاک فرو می برند (قطر آنها نیز تقریبا باریک می باشد ) ، می توان به زمین شکل داد و انواع دیواره ها و یا تراس بندی ها را پدید آورد. ارتفاع این گونه دیواره ها بر حسب شیب زمین یا نوع گیاه مورد نظر ، متغییر می باشد.

 


آداب و رسوم خاص سونا در برخی کشورها

 

استفاده از سونا در برخی از کشورها به اشکال گوناگون و گاهی آمیخته با آداب و رسوم مختلف صورت می پذیرد.

در فنلاند ، استفاده از سونا یک آیین قدیمی به حساب می آید که باید بصورت هفتگی ودر شبهای یک شنبه اجرا شود تا فکر و جسم را برای گذراندن تعتیلات آخر هفته آماده کند . در این کشور ، سونا جنبه مذهبی و اعتقادی نیز دارد و به همین دلیل دارای آداب خاصی است .

به اعتقاد فنلاندی ها ، آیین سونا برای ان است که نیروهای بدنی افزایش یابد و برای شخص ، مواهبی چون سبک بالی ، آرامش و خوشی به بار میآورد و همچنین قدرت جوانی با آن تمدید شود .

 

سونا از قرن 18به بعد در کشورهای مختلف ، رواج بیشتری یافت ، به طوری که امروزه کمتر کشوری را میتوان یافت که در آن سونا وجود نداشته باشد . شکی نیست که سونا با یک حالت لذت بخش و نشاط آور برای انسان همراه است ، ولی در حال حاضر بیشتر مراجعان به سونا ورزشکاران هستند . شاید یکی از انگیزه های مراجعه این افراد ، الهام گرفتن از تفکرات مذکور باشد ، ضمن اینکه بر مبنای اصول علمی نیز مراجعه به سوناو اجرای روشهای صحیح آن میتواند در ایجاد نشاط ، آمادگی جسمانی و انبساط خاطر و… نقش بسیار مهمی ایفا کند .

 

 

بخشهای مختلف تشکیل دهنده سونا
سونا در واقع یک اتاق نه چندان بزرگ است که دیوارهای آن معمولا تخته کوب شده و پله های مختلفی برای نشستن دارد و گرمای آن توسط کوره های برقی ؟، هیزمی ویا گاز سوز تأمین میشود .

درجه حرارت هوای داخل سونا معمولا به 100 درجه سانتیگراد ویا بیشتر نیذ می رسد و این موجب گرم شدن و تعریق شدید استفاده کنندگان از سونا میشود . به طور کلی بخشهای مختلف تشکیل دهنده سونا عبارتند از : رختکن ، دوش ، گرمخانه ، و حوضچه ابسرد و گرمخانه نیز خود به دو بخش گرمای خشک و گرمای مرطوب تقسیم بندی می شود.

 

 

انواع سونا
1-    سونای خشک که رایج ترین سونا محسوب میشود .

2-    سونای مرطوب که به دو بخش سونای بخار و سونای حوضچه آبگرم ویا خزینه تقسیم میشود.

در سونای خشک ، صرف نظر از این که گرمای حاصله از چه طریقی حاصل شده باشد (از طریق المنت یا از طریق سوزاندن چوب یا گاز) در محوطه بسته گرمخانه ، گرمایی تا100 درجه وگاه بالا تر تولید می شود .

یکی از انواع سونای مرطوب ، خزینه های قدیمیبود که در گذشته در کشور خودمان رواجفراوانی داشت . استفاده از حوضچه های آب گرم و یا خزینه که در درون حمام های سنتی آن روزها موجود بوده، اکثراً غیره بهداشتی بوده و عامل انتقال بیماریهای مختلفی از جمله بیماریهای پوستی محسوب می شد.

در این حمام ها یا سونا ، حوضچه هایی را به وسیله آجرهای سفالین بزرگ درست می کردند و در زیر آن ، کوره هایی تعبیه می شد . این کوره ها معمولاً به وسیله چوب و بعد ها به وسیله نفت سیاه ، گرم میشد و افراد ، خود را در حوضچه های خذینه غوطه ور میکردند. انواعی از این حوضچه ها نیز در حمام های سنتی ژاپنی دیده میشود.

نوع دیگری از سونای مرطوب ، استفاده از سونای بخار است. سونای بخار دارای اتاقکی گرم و اشباع شده از بخارآب است و معمولا سکویی دارد که افراد دور تا دور آن بنشینند.

با توجه به وجود رطوبت وبخار در سونا ها، برای جلوگیری از تخریب دیواره های آن ، معمولا کف سکوها و دیواره های آن را از سنگ میسازند . بخار موجود در سونای بخار، از طریق دیگهای تولید بخارکه در محوطه خارج از اتاق قرار دارد ، تولید شده و توسط لوله هایی از طریق سوراخهایی که در دیوار تعبیه شده است به داخل اتاق سوناجریان می یابد.(برای اطلاعات بیشتر به قسمت لوازم و تجهیزات ، دیگ بخار مراجعه کنید)

گاه در کنار سوناها از جکوزی استفاده میشود . جکوزی شیوه ای است که در آن به وسیله فشار آب ، بدن را ماساژ میدهند ویکی از انواع ماساژ محسوب میشود .

 

سونای یک نفره و چند نفره
 

علاوه بر تقسیم بندیهایی که درمورد سونا گفته شده ، میتوان سونا را از نظر ظرفیت پذیرش انسان نیز تقسیم بندی کرد . امروزه در برخی از منازل نیز سوناهایی یک یا چند نفره ساخته میشود . اغلب سوناهای یک نفره به ااین شکل است که بجز سر ، بقیه اعضای بدن در محفظه ای که در آن هوای کرم و یا بخار جریان دارد قرار می گیرد. این نوع سونا که در برخی از افراد برای به اصطلاح کم کردن وزن خود و لاغر شدن از آن استفاده میکنند ، می تواند خیلی مضر و خطرناک باشد.

اغلب در سوناها مشاهده میشود که افراد عادی و یا ورزشکاران پس از تمرینات شدید مدتی طولانی در سونا میمانند (کشتی گیران ) که این عمل میتواند فوق العاده خطرناک باشد.

 

روشهای استفاده اصولی از سونا

برای انجام یک سونای اصولی وسائلی چون صابون و شامپوی مناسب حوله مناسب مایوی نخی ، ساک یا یک وسیله مناسب برای نگهداری وسایل شخصی نیاز دارید.

در خارج از اتاق گرما،معمولا

 

سونا ، چرا و چگونه؟
اشاره؛ با نگاهی به سوناهایی که در سطح شهرها وجود دارد مشاهده میکنیم که جمع کثیری از مراجعین با روش استفاده صحیح از سونا آشنا نیستند.

گاهی افراد جوان ، میانسال و یا کهنسال با نیت کاهش وزن ، ساعتها ، گرمای زیاد و تعریق فراوانی را تحمل میکنند ، بدون اینکه بدانند چه شرایط نامساعدی را بر بدن خود تحمیل کرد ه اند و از خطرات فراوانی که سلامتی آنان دا در آن شرایط تهدید میکند ، بی اطلاع هستند . این کار میتواند خطراتی برای سلامتی انان ایجاد کند . اطلاعاتی درباره طرز استفاده صحیح از سونا را که در این گزارش آمده است را با هم میخوانیم.

 

فواید سونا
استفاده از سونا ، میتواند دارای فواید زیادی باشد که در متن زیر شرح میدهیم

1. ماهیچه های بدن در اثر گرما منبسط میشوند ، سونا میتواند یکی ازعوامل کمک کننده به شل کردن و رفع گرفتگی عضلات باشد.

2. سونا میتواند باعث باز کردن روزنه های پوست و باعث تسهیل عمل تعریق در بدن شود .

3. استفاده اصولی از سونا میتواند با توجه به انقباض و انبساط ناشی از حوضچه اب سرد و محوطه آب گرم سونا ، یک نوع ماساژ محسوب شود که حالت انبساط خاطر در شخص پدید می آورد .

4. استفاده از گرما و تحریک ناشی از استفاده ازآب سرد ، بلافاصله پس ازآن ، باعث میشود که پوست تحریک شود . در نتیجه جریان خون در پوست بیشتر شده وباعث شادابی وطراوت پوست وکم شدن چین وچروکهای پوست بدن ، به ویژه در صورت میشود .

5. استفاده اصولی از سوناپس از تمرینات ورزشی ، به شرط اینکه میزان آب از دست رفته بدن پس از تمرین تأمین باشد ، خود میتواند در رفع اسید لاکتیک تولید شده ناشی از تمرین موثر باشد .

6. با استفاده از انبساط خاطری که از سونا رخ میدهد ، این کار میتواند به مسائل روحی و روانی فرد از جمله خلق و خوی مناسب کمک کند و فرد پس از سونا ، یک آرامش خاصی را در خود احساس میکند .

7. در صورتی که در مجاورت سونا ، سالن ورزشی و بدنسازی وجود داشته باشد ، استفاده از سونا میتواند به عنوان گرم کردن بدن و بدون مصرف انرژی زیاد قبل از تمرین بدنسازی و ورزش ، مورد استفاده قرار بگیرد که در این خصوص توجه و دقت بیشتری لازم میباشد .

8. عمیق تر شدن خواب .

9. افزایش فعالیت سلولهای ذهنی .

 


اگر بچه می‌خواهید، سونا نروید!

امروزه خیلی از خانم‌های جوان قبل از بچه‌دار شدن، سال‌های زیادی از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند و بیشتر آنها بلافاصله پس از قطع مصرف قرص باردار می‌شوند.

اما بعضی‌ها هم مدت طولانی‌تری را در انتظار بچه‌دار شدن می‌مانند. حتی ممکن است شروع چرخه قاعدگی آنها با تاخیر همراه باشد. خیلی از خانم‌های جوان نگرانند که این قرص‌ها توانایی باروری‌شان را کم کند؛ در حالی‌ که همین قرص‌ها جلوی خیلی از قاعدگی‌های دردناک، بیماری‌های لگنی و بارداری‌های ناخواسته را می‌گیرد. تا به حال هیچ نشانه‌ای از اینکه قرص‌های ضدبارداری باعث ناباروری شوند، پیدا نشده ‌است .

بیشتر خانم‌هایی که پیش از مصرف قرص، قاعدگی منظمی داشته‌اند چرخه تخمک‌گذاری‌شان حداکثر تا 6 ماه پس از قطع قرص برمی‌گردد. دوره‌های تخمک‌گذاری نامنظم هم ممکن است به دلیل نشانگان تخمدانی پلی‌کیستیک (‌PCO) باشد که با مصرف قرص‌های ضدبارداری منظم می‌شوند.

موارد دیگری مانند وزن، سلامت، استرس و تمرین‌های ورزشی هم می‌توانند بر الگوی قاعدگی تاثیرگذار باشند. خانم‌هایی که مبتلا به نشانگان ‌PCO هستند یک ناهماهنگی هورمونی دارند که باعث پریودهای نامنظم و افزایش وزن می‌شود.

افزایش سطح تستوسترون هم می‌تواند باعث ایجاد جوش و پرمویی در بدن شود. زنان مبتلا به این عارضه می‌توانند با پیروی از یک رژیم غذایی کم‌چرب و انجام تمرین‌های ورزشی به وزن مطلوب برسد و عوارض نشانگان ‌PCO را کمتر کنند. برای منظم کردن چرخه تخمک‌گذاری هم دکتر ممکن است استفاده از قرص‌ها یا آمپول‌های مختلفی را توصیه کند. یک علت دیگر تمرین‌های سنگین ورزشی و استرس زیاد است که باعث پایین آمدن وزن زن شده و می‌تواند باعث اخلال در تخمک‌گذاری شود.

برای حل این مشکل با توصیه پزشک باید برنامه ورزشی را کم کرد و شروع به خوردن غذاهای پرکالری کرد. پس از اینکه زن توانست به یک وزن مناسب برسد پریودش باز می‌گردد و باردار می‌شود. وقتی که شاخص توده بدنی (BMI) یک خانم بین 20 تا 25 باشد، امکان باروری هم بیشتر است.

اگر بچه می‌خواهید

مراقبت‌های پیش از بارداری به اندازه مراقبت‌های پیش از زایمان مهم هستند. با رعایت نکات زیر می‌توانید شانس بارداری‌تان را بالا ببرید:
سیگار نکشید : زمان باردار شدن سیگاری‌ها نسبت به افراد غیرسیگاری دو برابر طولانی‌تر و نسبت سقط جنین نیز در آنها بیشتر است.

فولیک اسید را شروع کنید : اگر قاعدگی‌های سنگین دارید قرص آهن هم بخورید و در صورتی که اهل مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه نیستید ویتامین C فراوان مصرف کنید. از خوردن ویتامین A وD زیاد پرهیز کنید چون برای جنین مضر است.

در هوای تازه قدم بزنید و ورزش کنید : محیط‌های کاری بسته و ترافیک شلوغ شهری مقدار اکسیژن خون را کاهش می‌دهد و قدرت باروری‌تان را کم می‌کند.

استرس‌تان را مدیریت کنید : فنونی مثل یوگا و مدیتیشن را به کار ببرید. استرس زیاد می‌تواند بر جریان تخمک‌گذاری موثر باشد و باردارشدن را سخت‌تر کند.

سونا نروید : اگر احتمال می‌دهید باردارید این توصیه را جدی بگیرید . محققان می‌گویند دمای بالا ضمن اینکه بارداری را با مشکل مواجه می‌کند، می‌تواند باعث سقط جنین شود.

روابط زناشویی‌تان را بیشتر کنید : خیلی از زوج‌هایی که از جداول زمانی استفاده می‌کنند شانس بچه‌دار شدنشان کم می‌شود. بهترین روش برای بچه‌دار شدن این است که از پایان یک قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی 3 بار در هفته رابطه زناشویی داشته باشید.

بدن شوهرتان باید خنک باشد : اگر همسر شما توی وان داغ نشسته باشد، مسافتی طولانی را بدون توقف رانندگی کرده باشد یا لباس زیر تنگ پوشیده باشد نمی‌تواند به خوبی اسپرم تولید کند.

سعی کنید وزن‌تان را در اندازه مناسبی نگه دارید: رژیم‌ گرفتن‌های غیراصولی برای سلامت‌ خطرناکند مخصوصا اگر بخواهید باردار شوید.

وحشت نکنید : نود درصد زوج‌های بارور تا یک سال پس از اینکه اقدام به بچه‌دار شدن کردند باردار می‌شوند. اگر احتمال می‌دهید که مشکل باروری دارید (مثل پریودهای نامنظم، بیماری‌های لگنی و عفونت‌های ناشی از جراحی یا عفونت‌های دیگر) به پزشک خود مراجعه کنید .